Jak oswoić nową maturę z polskiego? Warsztat z egzaminatorem

Matura z polskiego coraz bliżej. Jak się przygotować do egzaminu pisemnego i ustnego? Jak rozwiązywać poszczególne zadania? Warsztat dla maturzystów odbędzie się 25 kwietnia 2015 r. w godz. 10.00-13.30 w Akademii Finansów i Biznesu Vistula w Warszawie. Spotkanie poprowadzi certyfikowany egzaminator nowej matury. Wstęp wolny. Obowiązuje rezerwacja miejsc.

Jakie zagadnienia poruszymy?

1. Nowa matura – nowe wyzwanie. Jakich umiejętności wymaga zreformowany egzamin z języka polskiego. Co podlega ocenie?
      2. Jak rozumieć nowe kryteria oceniania?
      2. Testy czytania ze zrozumieniem. Co to znaczy „czytać ze zrozumieniem”, jakie zadania mogą się pojawić? Dlaczego gramatyka? Ćwiczenia warsztatowe na przykładzie wybranych tekstów.
      3. Rozprawka, interpretacja, streszczenie – czy na pewno wiesz, o co chodzi? Przykłady – ćwiczenia warsztatowe.
      4. „Jak diabeł święconej wody…” – czy obawy przed egzaminem ustnym są uzasadnione?
      5. Jak NIE postępować w chwili otrzymania tekstu oraz przy późniejszej rozmowie z egzaminatorem. Przykłady złych i dobrych praktyk. Ćwiczenia warsztatowe.
      6. Co podlega ocenie w trakcie egzaminu ustnego? Co może a czego nie powinien robić egzaminator?

O tajnikach nowej matury opowie uczniom Izabela D. Kasperek, polonistka, certyfikowany egzaminator nowej matury. Prowadzi własny wideoblog na YT „Wiedza z Wami”– w krótkich filmikach prezentuje najważniejsze zagadnienia maturalne, zarówno z literatury, jaki i wiedzy o języku: https://www.youtube.com/channel/UC2fcTUGpL2dgwmDHtKz__TA

Warsztat odbędzie się w Akademii Finansów i Biznesu Vistula na warszawskim Ursynowie (ul. Stokłosy 3, stacja metra Stokłosy). Udział jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązuje rezerwacja miejsc: http://goo.gl/forms/jwpkoKZF0g Warsztat organizuje Akademia Finansów i Biznesu Vistula.

***

Akademia Finansów i Biznesu Vistula jest renomowaną uczelnią, posiadającą wyróżnienia niezależnych instytucji polskich i zagranicznych, jak Perspektywy i Rzeczpospolita, Home&Market czy Business Center Club. Tworzą ją wybitni eksperci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne, m.in. prof. Krzysztof Rybiński – b. wiceprezes NBP, prof. Andrzej Olechowski – b. minister finansów oraz b. minister spraw zagranicznych czy prof. Longin Pastusiak – b. wiceprezydent Zgromadzenia Parlamentarnego NATO
Uczelnia ściśle współpracuje z firmami i wspiera biznesową przedsiębiorczość studentów, czym wyróżnia się na polskim rynku edukacyjnym. Oferuje studia I i II stopnia, studia inżynierskie, podyplomowe oraz doktoranckie, zarówno w języku polskim, jak i angielskim. Istnieje od 1992 r. Wraz z Europejską Akademią Sztuk oraz Szkołą Główną Turystyki i Rekreacji tworzy Grupę Uczelni Vistula. Szczegółowe informacje: ww.vistula.edu.pl.

Dodatkowe informacje:

Katarzyna Chmielewska