Powstaje VMI Szkoła Kulinarna / Culinary School - najbardziej wysmakowana szkoła kulinarna w Polsce

Powstaje VMI Szkoła Kulinarna / Culinary School - najbardziej wysmakowana szkoła kulinarna w Polsce

Powstały nowe studia licencjackie – Food Design w szkole VMI Culinary School. Studia te mają kształcić przyszłych szefów kuchni, menedżerów restauracji, dziennikarzy kulinarnych i innych fachowców pracujących w przemyśle gastronomicznym.

W Radzie Programowej VMI Szkoły Kulinarnej zasiadają: Barbara i Piotr Adamczewscy, Paweł Oszczyk, Hanna Szymanderska, Karol Okrasa, Wojciech Bońkowski, Sebastian Krauzowicz, Jan Babczyszyn, Bogdan Gałązka, Artur Moroz, Jarosław Dumanowski, Daniel Pawełek oraz Monika Kucia, która jest jednocześnie dyrektorem ds. rozwoju VMI Szkoły Kulinarnej.

Wśród wykładowców znaleźli się najlepsi specjaliści w swoich dziedzinach, min.:

Piotr Adamczewski – dziennikarz i autor książek kulinarnych – będzie uczyć historii smaku i kuchni międzynarodowych,

Barbara Adamczewska – pisarka kulinarna – będzie opowiadać o kuchni polskiej i polskich kuchniach regionalnych;

Paweł Oszczyk, szef kuchni w restauracji warszawskiego hotelu Le Régina, będzie uczył komponowania składników i tworzenia autorskich dań;

Wojciech Bońkowski, krytyk winiarski, będzie odkrywał przed studentami tajniki wina, a także uczył łączenia wina z potrawami i budowania karty win w restauracji;

Jan Babczyszyn – prezes Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku, będzie prowadził zajęcia seminaryjne Laboratorium Smaku, nowatorskie warsztaty z udziałem ekspertów z różnych dyscyplin gastronomii, pasjonatów, producentów i eksperymentatorów, którzy podzielą się ze studentami swoimi doświadczeniami i tajnikami własnego warsztatu.

Ponadto w systemie warsztatowym Karol Okrasa i Adam Chrząstowski będą uczyć specyfiki kuchni polskiej, techniki gotowania.

Trwają jeszcze rozmowy z innymi potencjalnymi wykładowcami.

Poza zajęciami praktycznymi studenci będą kształcić się w dziedzinie „sztuki kulinarnej”, omawiając food design, kulturę stołu, historię wyżywienia czy antropologię jedzenia. Tym zagadnieniom zostaną poświęcone w dużym stopniu studia podyplomowe.

Koordynatorka projektu Monika Kucia mówi: - Moim marzeniem i aspiracją jest stworzenie w Polsce ośrodka myśli kulinarnej. Obserwuję ogromne zainteresowanie edukacją w tym zakresie, szefowie kuchni mają ogromny problem z kompletowaniem zespołów. Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że dajemy studentom kontaktu z bardzo różnymi osobowościami i stylami kreowania i gotowania, a przede wszystkim stwarzamy laboratoryjne warunki do pracy i nauki. Pokazujemy im także kuchnię jako element kultury i tożsamości, inspirujemy ich do własnych poszukiwań historycznych i antropologicznych. Grupujemy w jednym miejscu szereg profesjonalistów i w sposób systemowy udostępniamy ich wiedzę i umiejętności młodym ludziom, którzy pragną się kształcić. Chodzi o to, by ich poszukiwania własnego stylu odbywały się przez solidną fachowość, a jednocześnie, by chronić wrażliwość i indywidualizm.

Zajęcia rozpoczną się w październiku 2013 r., rekrutacja trwa. Czesne wynosi 1335 zł / miesiąc. Szkoła chce wprowadzić system mecenatu dla potrzebujących dofinansowania, by mogli wejść pod opiekę finansową firm z branży, otrzymując stypendia.

Zapraszamy na stronę internetową: WWW.szkolakulinarna.edu.pl oraz www.culinaryschool.edu.pl, obecnie dostępny jest fanpage na Facebooku i strona internetowa VIAMODA INDUSTRIAL.

W sierpniu, w wybrane środy i soboty, odbywają się spotkania informacyjne na terenie Soho Factory w restauracji Warszawa Wschodnia.

Najbliższe spotkania:

  • 10 i 24 sierpnia, sobota, godz. 10-12
  • 28 sierpnia, środa, godz. 17-19.
  • 31 sierpnia, w sobotę, w godz. 12-14 zapraszamy na warsztaty z poszukiwaczem dawnych smaków, szefem kuchni Maciejem Nowickim i spotkanie z dziennikarzami kulinarnymi: Barbarą i Piotrem Adamczewskimi do Whirlpool Academy na terenie Soho Factory.

O FOOD DESIGN

Specjalność FOOD DESIGN będzie należeć do obszaru kształcenia z zakresu wzornictwa, gastronomii, dietetyki i kultury stołu. Specjalność ma charakter interdyscyplinarny i jest powiązana z takimi kierunkami studiów jak historia, sztuka, geografia, technologia żywności i żywienie człowieka, zootechnika i towaroznawstwo, dziennikarstwo oraz zarządzanie. Tu kształcić się będą przyszli szefowie kuchni, menedżerowie restauracji, dziennikarze kulinarni, fachowcy pracujący we wszystkich sektorach szeroko rozumianego przemysłu gastronomicznego, profesjonaliści umiejący łączyć kreatywność z wiedzą z zakresu nowoczesnych technik kulinarnych, znajomości produktów i trendów oraz z rzeczywistą znajomością zasad rynku.

Studenci FOOD DESIGN zdobędą wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne, które pozwolą im zdobyć pracę w restauracjach z najwyższej półki. Będą posiadali zarówno przygotowanie w zakresie technik kulinarnych, jak i pozyskiwania surowców roślinnych i zwierzęcych o odpowiedniej jakości i przydatności technologicznej. Będą znali zarówno historię i oblicza kuchni polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem dań regionalnych, jak i kuchnie świata oraz historię i obyczajowość związaną z kulturą stołu. Zostaną przygotowani do prowadzenia zakładu gastronomicznego zarówno od strony zarządczej, technologicznej, ekonomicznej i organizacyjno-prawnej, jak i do kształcenia i doskonalenia personelu oraz edukacji kulinarnej. Zdobędą umiejętności w zakresie autoprezentacji i kształtowania swojego wizerunku oraz odpowiednie zaplecze intelektualne inspirujące do własnych, autorskich poszukiwań w zakresie sztuki kulinarnej.

Eksperci o koncepcji kształcenia VMI Culinary School/VMI Szkoła Kulinarna:

Karol Okrasa

Od kilkunastu lat rynek gastronomii przeżywa renesans. Rynek ten ciągle jest jednak mało stabilny i szuka dla siebie sformalizowanego kierunku. Dlatego dobrze wykształceni absolwenci, dobrze przygotowani pod względem obowiązujących trendów, ale i tacy którzy będą te trendy wyznaczać, mają większe szanse na znalezienie godnej pracy.

Piotr Adamczewski

Sztukę gotowania mogą uprawiać tylko ludzie inteligentni, mądrzy i swobodnie poruszający się po wszelkich obszarach kultury. Aby gotować z talentem trzeba tę umiejętność zdobyć kształcąc się u wybitnych mistrzów kuchni, ale także być ekspertem w dziedzinie barw, dźwięków, aromatów czyli być człowiekiem o dobrym smaku!

Kontakt:

Monika Kucia
Dyrektor d/s rozwoju VMI Szkoły Kulinarnej w Warszawie
Monika@monikakucia.pl
+501 162 230

Więcej informacji:

Aleksandra Paulska
Dyrektor ds. Marketingu i PR, VMI Culinary School/VMI Szkoła Kulinarna
rekrutacja@vmi.edu.pl
+ 502 100 551
Fot. Ewa Kubicka


VIAMODA Szkoła Wyższa w Warszawie

ul.Arabska 7A, 03-977 Warszawa
woj.mazowieckie
tel. (+48) 506 561 999
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe
System studiów
studia podyplomowe - niestacjonarne, - stacjonarne, - przez internet