Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie

woj.małopolskie

Kierunek: Historia - studia licencjackie

Wydział: Wydział Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP2

Studia historyczne w Instytucie Historii UPJPII to nowoczesne kształcenie modułowe. Studia komponujesz sam, dodając do modułu ogólnohistorycznego moduł specjalnościowy i praktyczny. Nazwa każdego z nich zostanie wpisana do Twojego dyplomu.

Moduł ogólnohistoryczny

Zajęcia obowiązkowe dla wszystkich studentów historii. Program modułu obejmuje m. in. podstawowe przedmioty historyczne i metodologiczne, lektoraty języków obcych oraz nowe technologie w humanistyce (podstawy informatyki, multimedia, bazy danych).

Moduł specjalnościowy

Europa Wschodnia
Kształci przyszłych pracowników instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, samorządów, przedsiębiorstw i mediów, dla których działalności niezbędna jest szeroka wiedza na temat Europy Wschodniej, przede wszystkim Rosji, Ukrainy i Białorusi. Wybierając ten moduł zapoznasz się z historią tych krajów i ich panoramą kulturową i religijną. Odbędziesz również intenstywny kurs języka rosyjskiego.

Historia Kościoła

To jedyne studia w Polsce umożliwiające zdobycie tej specjalności. Program, prócz przedmiotów dotyczących historii Kościoła katolickiego, umożliwi Ci zapoznanie się m. in. z podstawami teologii katolickiej, historią filozofii, kulturą religijną czy dziejami papiestwa. Propozycja dla osób, które w przyszłości chciałyby pracować w organizacjach kościelnych i pozarządowych, mediach itp...

Moduł praktyczny

Obecność tego modułu wyróżnia ofertę kształcenia Instytutu Historii UPJPII spośród wszystkich studiów historycznych w Polsce. Wyboru modułu praktycznego dokonujesz na II roku studiów licencjackich każdego kierunku prowadzonego w Instytucie Historii:

Administracja pozwala zdobyć podstawową wiedzę i umiejętności niezbędne w pracy administracyjnej. Moduł pozwoli Ci zapoznać się m. in. z podstawami prawa polskiego i europejskiego, z zasadami postępowania administracyjnego. Swoje umiejętności wypróbujesz na praktykach w studenckiej kancelarii administracyjnej.

Edytorstwo pozwoli Ci nauczyć się zasad edycji tekstu i składu wydawniczego, a także zdobyć wiedzę o organizacji procesu wydawniczego. Swoje umiejętności sprawdzisz i udoskonalisz podczas praktyk wydawniczych.
Publicystyka rozwinie Twoje umiejętności pisarskie. Poznasz gatunki publicystyczne, utrwalisz zasady konstruowania wywodu pisemnego, nauczysz się prowadzenia polemiki. Swoje umiejętności sprawdzisz w studenckiej redakcji publicystyki historycznej.

Turystyka pozwoli Ci na zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w obsłudze ruchu turystycznego. Poznasz geografię turystyczną Polski i Europy Środkowo-Wschodniej, będziesz specjalistą z zakresu historii, zabytków i Muzeów Krakowa oraz Małopolski. Swoje umiejętności sprawdzisz w studenckim biurze wycieczkowym.
Bez dodatkowych opłat możesz poszerzyć swoje studia o naukę w Międzywydziałowym Studium Pedagogicznym, zdobywając uprawnienia do nauczania historii w szkołach.

Po ukończeniu studiów I stopnia będziesz mógł kontynuować naukę w Instytucie Historii na poziomie magisterskim - zarówno na dotychczasowych specjalnościach (Europa Wschodnia i Historia Kościoła), jak i dwóch dodatkowych: archiwistyka i doktryny polityczne i prawne.

typ studiów: studia dwustopniowe

Studia I stopnia - licencjackie - 3 lata

tryb studiów: stacjonarne

Kryteria kwalifikacji:

Przyjęcie punktów z egzaminu maturalnego z: języka polskiego (poziom podstawowy lub rozszerzony), języka obcego (poziom podstawowy lub rozszerzony) i matematyki zdawanej jako przedmiot obowiązkowy lub deklarowanego przedmiotu wybranego (poziom rozszerzony), z którego kandydat uzyskał najlepszą ocenę. Przedmiotem deklarowanym może być: historia, historia sztuki, historia muzyki, filozofia, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, geografia, wiedza o tańcu. Punkty z matury z poziomu rozszerzonego są pomnożone przez współczynnik 1,5.
Całość kwalifikacji dokonywana jest na podstawie sumy punktów za wymienione wyżej przedmioty.
Rejestrując się kandydat deklaruje chęć podjęcia studiów na danej specjalności. Wybór specjalności następuje po ukończeniu procedury przyjęcia.
Limit przyjęć na kierunek historia określa się na 50 osób.

Kontakt:
Sekretariat Instytutu Historii
31-002 Kraków, ul. Kanonicza 9, pok. 202, I p.
www.historia.upjp2.edu.pl

e-mail: WH@upjp2.edu.pl