PWSZ Skierniewice

ul.Batorego 64C, 96-100 Skierniewice
woj.lódzkie
tel. (046) 834-40-00
fax. (046) 834-40-08
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe
System studiów
studia podyplomowe - niestacjonarne, - stacjonarne, - przez internet

Kierunek: Dietetyka

Wydział: Wydział Nauk Przyrodniczych i Technicznych

Opis kierunku

AAzwiń
OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA KIERUNKU

Absolwent studiów pierwszego stopnia na kierunku Dietetyka zdobywa podstawową wiedzę z zakresu żywienia człowieka zdrowego i chorego oraz technologii przygotowywania potraw. Potrafi zaplanować i przygotowywać potrawy wchodzące w skład poszczególnych diet zgodnie z obowiązującą klasyfikacją. Potrafi określić zasady doboru produktów spożywczych do planowania i oceniania jadłospisów dla poszczególnych grup ludności oraz samodzielnie planować jadłospisy w oparciu o obowiązującą klasyfikację diet.

SPECJALNOŚCI

DIETETYKA Z PROMOCJĄ ZDROWIA
Absolwenci specjalności dietetyka z promocją zdrowia potrafią ocenić wzajemny wpływ farmakoterapii i żywienia na organizm człowieka, a także określić rolę składników pokarmowych i używek. Potrafią zastosować normy zapotrzebowania na energię i składniki odżywcze, w zależności od podejmowanej aktywności zawodowej.
Absolwent jest ponadto przygotowany do opartego na podstawach naukowych, planowania i nadzorowania żywienia indywidualnego i zbiorowego grup ludności. Potrafi stosować diety z wykorzystaniem produktów naturalnych oraz produktów leczniczych, specjalnego żywieniowego przeznaczenia w leczeniu chorób przebiegających z niedożywieniem, powstających na tle wadliwego żywienia i innych chorób. Absolwent zdobywa również podstawową wiedzę z fizjologii wysiłku fizycznego, różnicuje diety ze względu na indywidualne różnice wynikające z typu budowy ciała oraz predyspozycji fizjologicznych. Jest przygotowany do działań z zakresu promocji zdrowia, uzupełniających prawidłowe żywienie. Potrafi prowadzić edukację żywieniową adresowaną do osób w różnym wieku. Posiada umiejętność wdrażania zasad zdrowego stylu życia, opracowania i prowadzenia diety dla osób o różnej aktywności fizycznej.

TECHNOLOGIA ŻYWNOŚCI I TECHNIKA ŻYWIENIA
Absolwenci specjalności technologia żywności i technika żywienia potrafią nadzorować i kontrolować prawidłowość przebiegu procesów technologicznych na wszystkich etapach produkcji potraw i produktów żywnościowych z uwzględnieniem systemu analizy zagrożeń krytycznych punktów kontrolnych (HACCP). Są przygotowani do kontrolowania jakości surowców i produktów żywnościowych oraz warunków ich przechowywania. Dysponują wiedzą na temat podstawowych operacji i procesów jednostkowych stosowanych w produkcji żywności, a ponadto znają metody i aparaturę do badania podstawowych właściwości fizycznych, chemicznych i fizykochemicznych żywności.
Potrafią identyfikować zagrożenia jakości i bezpieczeństwa w łańcuchu żywnościowym i żywieniu człowieka. Absolwenci są przygotowani również do wdrażania systemów zapewniania jakości, bezpieczeństwa pracy oraz współzarządzania produkcją.

ZIOŁA I ŻYWNOŚĆ FUNKCJONALNA W PROFILAKTYCE I TERAPII – nowość!
Absolwent po ukończeniu tej specjalności potrafi rozpoznawać zioła dziko rosnące i uprawne, preparować je i przechowywać we właściwych warunkach. Posiada wiedzę o poza dietetycznym zastosowaniu ziół oraz pochodzeniu, pozyskaniu, produkcji i zastosowaniu żywności funkcjonalnej. Potrafi przygotować jadłospis dla człowieka zdrowego i chorego, doradzić dietę i terapię oraz przygotować potrawy w oparciu o odżywcze właściwości ziół i żywność funkcjonalną. Posiada wiedzę o znaczeniu ziół w przyrodzie, ochronie zdrowia i gospodarce człowieka. Ponadto potrafi zastosować zioła w rozmaitych typach działalności człowieka oraz zaprojektować i przeprowadzić zajęcia z hortiterapii i naturoterapii.

Możliwości zatrudnienia:

gabinety dietetyczne;
działy żywienia w szpitalach, sanatoriach, domach opieki społecznej, domach wczasowych;
placówki oświatowe (żłobki, przedszkola, szkoły);
poradnie specjalistyczne (gastrologiczne, chorób metabolicznych);
zakłady żywienia zbiorowego (restauracje, jadłodajnie dietetyczne, stołówki pracownicze, firmy cateringowe);
zakłady przemysłu spożywczego i farmaceutycznego;
instytuty naukowo – badawcze i technologiczne zajmujące się tematyką żywności i żywienia;
placówki sportowe (w zależności od rodzaju dodatkowych kwalifikacji);
własna działalność z zakresu poradnictwa dietetycznego;
zakłady przemysłu spożywczego i farmaceutycznego;
instytuty naukowo – badawcze i technologiczne zajmujące się tematyką żywności i żywienia.
Dlaczego warto studiować dietetykę?

Zawsze znajdziesz pracę – ze względu na pogarszający się sposób żywienia, styl życia oraz zachorowalność na choroby dietozależne, wzrasta zapotrzebowanie na usługi profesjonalnego dietetyka.
Celem pracy jest pomoc człowiekowi w prawidłowym żywieniu i zmianie stylu życia na prozdrowotny.
Ponad 50% programu kształcenia stanowią zajęcia praktyczne, m. in. w szpitalach, przychodniach i specjalistycznych ośrodkach zajmujących się problematyką żywienia, pod opieką doświadczonej kadry.

Opłaty

AAzwiń
Studia niestacjonarne
W ciągu semestru- 2480 zł,
W ciągu roku- 4960 zł