Kierunek Bezpieczeństwo i Higiena Pracy oferowany jest przez liczne Uczelnie państwowe oraz prywatne. Zarówno w formie studiów dziennych, jak i zaocznych. Płatne studia podyplomowe cieszą się bardzo dobrą opinią, ze względu na duże możliwości działania i szerokie perspektywy otwierające się dla absolwentów kończących studia. Wybierają je głównie kandydaci świadomi zalet płynących z uzyskania tytułu specjalisty do spraw BHP. To bardzo dobry początek kariery dla ambitnych i zdyscyplinowanych studentów.
Dla kogo studia podyplomowe BHP?
Studia podyplomowe w zakresie Bezpieczeństwa i Higieny Pracy stanowią nie lada wyzwanie. Specjalista ds. BHP musi posiadać szeroką wiedzę z zakresu marketingu, zarządzania, psychologii oraz organizacji pracy. Nie są mu także obce przepisy prawa. Cenne okażą się również wiadomości techniczne oraz znajomość ekonomii. Ponadto musi posiadać umiejętność współpracy z ludźmi i komunikatywność. Wysoka kultura osobista oraz odporność na stres, będą bardzo mile widziane.
Program studiów
Studia obejmują naukę przedmiotów ekonomicznych i technicznych, a także ogólnohumanistycznych. Ponad połowa zajęć to ćwiczenia laboratoryjne, audytoryjne i terenowe. W zawodzie specjalisty BHP liczy się umiejętne połączenie wiedzy z praktyką.
Obowiązki specjalisty BHP
Stanowisko inspektora BHP wymaga samoorganizacji pracy. Nie należy do łatwych i przyjemnych zajęć, jednak bogate doświadczenie i duży staż pracy zapewnią godziwą pensję. Z czasem do perfekcji opanuje się obowiązujące przepisy, a początkowe problemy przestaną być dominujące. Do podstawowych obowiązków specjalisty BHP należą kontrole dotyczące przestrzegania warunków i przepisów pracy w zakładach i przedsiębiorstwach produkcyjnych itp. Następstwem tych działań jest formułowanie wniosków, czyli sporo pracy biurowej. Od inspektora wymaga się także szczegółowego badania przyczyn wypadków przy pracy, śledzenia procesów powstawania jednostkowych problemów i rozwiązywania sporów. Niezwykle cenne są ponadto indywidualne umiejętności opracowywania i wdrażania systemów przestrzegania warunków pracy.
Perspektywy
W związku z obowiązującymi przepisami nakładającymi na pracodawców obowiązek organizowania szkoleń w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy, absolwent tego kierunku nie powinien mieć żadnych problemów ze znalezieniem poszukiwanego etatu. Coraz większy nacisk na higieniczne i przede wszystkim bezpieczne warunki pracy sprawia, że na rynku wciąż jest duże zainteresowanie szkoleniami BHP. Warto zwrócić uwagę także na zarobki specjalisty do spr. BHP, które wahają się od 2600 – 5000 zł brutto. Istnieje przy tym możliwość wyboru odpowiedniego dla siebie trybu zatrudnienia: na zasadach prowadzenia własnej działalności gospodarczej albo stanowiska w firmie. Etatów należy poszukiwać w administracji samorządowej, oświatowej, państwowej itp. Dobre warunki pracy oferują także instytucje upowszechniania informacji BHP, biura doradcze prowadzące ekspertyzy i kontrole.