Specyfikacja studiów
Studia na kierunku ekonomicznym należą do bardzo popularnych wśród absolwentów szkół średnich. Ciekawostką jest tutaj, że początki ekonomii sięgają starożytności, gdyż wtedy Ksenofont użył określenia oikonomikos, w znaczeniu zasad, sposobów zarządzania gospodarstwem, przyjęta została w XVI wieku i w ten sposób nazwano właśnie naukę o gospodarce. Osoba wybierająca właśnie taki kierunek studiów powinna być zainteresowana tym, co aktualnie dzieje się w życiu zarówno gospodarczym, jak i społecznym. Oczywiście osoba taka powinna również znać i rozumieć teorie ekonomiczne, używać logicznego myślenia, a także potrafić analizować fakty gospodarcze.
Opis kierunku studiów
Wybierając kierunek studiów Ekonomia, absolwent otrzymuje rzetelną i przydatną odpowiedź na trzy najważniejsze pytania, a więc:
- Co najbardziej opłaca się produkować i w jakich ilościach?
- W jaki sposób produkować, a więc przy pomocy, jakich technik i technologii?
- Kto i w jakim stopniu będzie korzystał z wytworzonego produktu społecznego?
Ekonomię można studiować zarówno na uczelniach publicznych, jak i niepublicznych, zaocznie lub wieczorowo. W systemie studiów I stopnia – licencjat, w systemie II stopnia – magisterium oraz w systemie III stopnia – doktorat.
Najczęściej wybieranymi kierunkami ekonomii są:
- Analityka gospodarcza;
- Ekonomia fizyczna;
- Ekonomia;
- Finanse i rachunkowość;
- Gospodarowanie nieruchomościami;
- Metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne;
- Rachunkowość i controlling;
- Towaroznawstwo.
Możliwości pracy dla absolwentów
Na pewno warto studiować na Ekonomii, ponieważ kierunek ten może zapewnić w przyszłości nie tylko dobre zarobki, ciekawą pracę, ale także przyjemność z możliwości bycia ekspertem w danej dziedzinie. Oczywiście, aby zdobyć wymarzoną pracę nie wystarczy jedynie ukończenie studiów ekonomicznych, to na pewno jeden z bardzo ważnych kroków, ale kolejnym równie ważnym krokiem jest postaranie się oraz udowodnienie, że to właśnie my zasługujemy na dane stanowisko, gdyż jesteśmy w tym najlepsi, a więc musimy się wyróżniać i posiadać zdolność logicznego myślenia. Kierunek ten ma największą przyszłość, jeśli chodzi o odpowiedni i obiecujący zawód, zarówno w kraju, jak i zagranicą.
Zarobki absolwentów studiów ekonomicznych
Zarobki związane z tym kierunkiem studiów na pewno są duże i odpowiednie do wykształcenia, choć na znacznie większe zarobki można liczyć za granicą, gdzie specjaliści danych dziedzin ekonomicznych są doceniani i sowicie wynagradzani. Absolwenci niektórych kierunków ekonomicznych w Polsce mogą zarabiać nawet powyżej czterech tysięcy złotych, oczywiście nie są to zarobki zbyt satysfakcjonujące dla osób, które posiadają ogromne doświadczenie i wiedzą, że stać je na dużo, a więc też mają prawo do tego, aby być lepiej wynagradzanym i dlatego wielu specjalistów decyduje się na wyjazd z Polski, gdzie mogą dostać za swoją pracę o wiele więcej.