Pasja, praktyczna wiedza i szerokie perspektywy pracy po studiach – tak w skrócie można by opisać kierunek, jakim jest informatyka. Studia te od dłuższego czasu cieszą się dużą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. Nic dziwnego, do wymienionych na początku określeń charakteryzujących tę dziedzinę nauki należy dodać jej dynamiczny rozwój, który sprawia, że studia informatyczne są naprawdę ciekawe.
Dla kogo jest ten kierunek studiów? Dla osób, które dobrze czują się w naukach ścisłych - w matematyce oraz samej informatyce. Ponadto, kandydat na studia informatyczne powinien posiadać umiejętność logicznego i abstrakcyjnego myślenia. Nie jest natomiast wymagana znajomość języka programowania, ponieważ tego od podstaw można nauczyć się w trakcie studiów. Oprócz programowania student informatyki zdobywa również umiejętności z zakresu m.in. bazy danych, systemów operacyjnych, grafiki czy multimediów.
Organizacja studiów
Jest wiele możliwości studiowania informatyki na polskich uczelniach wyższych. Kierunek ten mają w swojej ofercie zarówno szkoły państwowe, jak i prywatne. Informatykę można studiować w trybie stacjonarnym i zaocznym, w systemie I (licencjat/inżynier), II (magister) i III stopnia (doktorat). Coraz więcej uczelni oferuje również studia podyplomowe. Studia licencjackie trwają 6 semestrów i po ich ukończeniu absolwent posiada ogólną wiedzę i umiejętności z zakresu informatyki. Z kolei absolwent trwających 7 semestrów studiów inżynierskich dodatkowo posiada umiejętności techniczne, obejmujące systemy informatyczne. Po ukończeniu studiów I stopnia można kontynuować naukę na studiach uzupełniających, magisterskich, które trwają 4 semestry.
Specjalności
Informatyka to bardzo obszerna dziedzina kształcenia. Wśród specjalności, jakie studenci mogą wybierać na tym kierunku znajdują się m.in.: sieci komputerowe i multimedia, projektowanie i programowanie gier komputerowych, projektowanie i eksploatacja systemów informatycznych, bazy danych, inteligentne systemy przetwarzania danych, inżynieria oprogramowania i baz danych, programowanie aplikacji biznesowych, programowanie systemowe i sieciowe, robotyka i systemy wieloagentowe, sieci urządzeń mobilnych, teleinformatyka, grafika komputerowa, matematyka komputerowa, systemy informatyki w medycynie, inżynieria internetowa, modelowanie i wiele innych.
Perspektywy pracy
Absolwenci informatyki to specjaliści w szeroko pojętym sektorze informatycznym. Komputery i systemy informatyczne wykorzystywane są w wielu sferach życia, dlatego możliwości pracy po tym kierunku jest wiele. Absolwenci informatyki mogą pracować jako programiści, graficy komputerowi, analitycy systemów baz danych, projektanci systemów decyzyjnych, administratorzy sieci www czy nauczyciele informatyki. Zdobytą podczas studiów informatycznych wiedzę i umiejętności można wykorzystywać nie tylko w firmach informatycznych, ale i w różnego rodzaju przedsiębiorstwach przy budowie, wdrażaniu oraz administracji systemów i narzędzi informatycznych. Informatycy zatrudniani są również w urzędach oraz innych instytucjach przy wdrażaniu nowoczesnego oprogramowania komputerowego. Duży nacisk kładziony na nauczanie języków obcych na kierunku informatyka sprawia, że absolwenci znajdują ciekawą i dobrze płatna pracę zarówno w firmach krajowych, jak i zagranicznych.