Specyfika studiów
Pedagogika to nauka o procesach wychowawczych, a więc inaczej rzecz ujmując sztuka wychowania. Polska nazwa tego kierunku wzięła się z greckiego wyrażenia paidagogos. Na samym początku termin ten oznaczał opiekę, naukę i wychowanie jedynie dzieci, ale z czasem powstało wiele subdyscyplin pedagogiki, między innymi: andragogika, która zajmuje się również kształceniem dorosłych. Pedagogika to kierunek interdyscyplinarny i jest ona ściśle powiązana z naukami humanistycznymi, medycznymi, ekonomicznymi, technicznymi i innymi. Osoba decydująca się na wybór tego kierunku studiów powinna potrafić akceptować i tolerować ludzi, ich odmienne poglądy, czy spojrzenie na świat, jak również osoba taka powinna umieć kontrolować swoje emocje. Jest to bardzo trudny, ale także ciekawy kierunek zarówno studiów, jak i w przyszłości pracy zawodowej.
Opis studiów
Pedagogikę, jak i inne kierunki studiów można studiować zarówno na uczelniach publicznych i niepublicznych, zaocznie, wieczorowo lub on – line. Na tym kierunku studiów wybór specjalizacji jest bardzo duży. Osoby decydujące się na studia pedagogiczne mogą wybrać, między innymi, takie specjalizacje, jak: resocjalizację, pedagogikę opiekuńczo – wychowawczą, andragogikę, doradztwo zawodowe i personalne, edukację elementarną z terapią pedagogiczną, edukację elementarną z językiem angielskim, niemieckim, rosyjskim, pedagogikę zdrowia, pedagogikę społeczną w zakresie bezpieczeństwa publicznego i edukacji dla bezpieczeństwa, animację społeczno – kulturową, edukację medialną, glottodydaktykę i nauczanie zintegrowane, pedagogikę korekcyjną i wczesnoszkolną, psychopedagogikę kreatywności, pracę socjalną z dzieckiem i rodziną, edukację europejską, edukację dorosłych i gerontologię, promocję zdrowia i socjoterapię, edukację artystyczną w zakresie sztuki muzycznej, edukację artystyczną w zakresie sztuk plastycznych, edukację biblioteczną, edukację wczesnoszkolną, terapię zajęciową, pedagogikę specjalną oraz logopedię.
Praca dla absolwentów pedagogiki w kraju i zagranicą
Absolwenci pedagogiki, oczywiście zależne jest to od danej specjalizacji mogą podjąć zatrudnienie, między innymi, jako:
- Specjaliści prowadzący działalność oświatową w placówkach szkolnych i pozaszkolnych, zarówno w kraju jak i zagranicą;
- Pracownicy urzędów pracy, administracji oświatowej;
- Pracownicy domów pomocy społecznej, fundacji oraz stowarzyszeń edukacyjnych;
- Specjaliści w działach szkoleń różnych firm;
- Specjaliści ds. personalnych;
- Nauczyciele;
- Terapeuci;
- Kuratorzy społeczni, sądowi;
- Pedagodzy w policji, wojsku, w zakładach karnych;
- Eksperci w poradniach rodzinnych.
Zarobki absolwentów pedagogiki
Jeśli chodzi o zarobki absolwenta pedagogiki, z pewnością są one zależne od specjalizacji, stażu pracy i wielu innych czynników. Najmniejsze zarobki w Polsce dotyczą absolwentów pedagogiki związanych ściśle z edukacją, a więc nauczyciele, gdzie największe zarobki wynoszą około 2 tys. zł. Niestety w Polsce odnotowany jest bardzo wysoki wskaźnik osób bezrobotnych po kierunku pedagogicznym, dlatego też wyjeżdżają oni zagranicę, aby tam szukać zatrudnienia w swoim zawodzie, gdzie są o wiele bardziej doceniani, zarówno pod względem zarobkowym, jak i dodatkowego kształcenia.