Specyfikacja studiów
Prawo jest systemem norm prawnych, co oznacza ogólne, czasem abstrakcyjne i jednoznaczne metody postępowania, które dotyczą istnienia oraz funkcjonowania państwa, czy innego uporządkowanego organizmu społecznego, ustanowione i uznane przez właściwe organy władzy odpowiednio publicznej oraz społecznej i przez niestosowane. Osoby decydujące się na wybór tego kierunku studiu powinny wyróżniać się umiejętnością logicznego myślenia, która będzie przydatna podczas prowadzenia wywodów prawniczych, łatwością wypowiadania się zarówno w mowie, jak i w piśmie, dobrą pamięcią oraz zdolnością koncentracji uwagi.
Opis studiów
Studia na kierunku prawniczym nie są podzielone na specjalności, a absolwenci mogą ubiegać się o pracę na takich stanowiskach, jak: sędzia, prokurator, adwokat, radca prawny, notariusz, referendarz sądowy, asystent sędziego, asystent prokuratora, komornik, syndyk, kurator sądowy, mediator, rzecznik patentowy, doradca podatkowy, doradca prawny, rzeczoznawca majątkowy, zarządca nieruchomości, pośrednik w obrocie nieruchomościami, czy legislator. Absolwent prawa może w późniejszym czasie zdawać na wybraną przez siebie aplikację, między innymi: adwokacką, notarialną, prokuratorską, komorniczą, radcowską, referendarską, czy sądową.
Praca dla absolwentów prawa w kraju i za granicą
Absolwenci prawa gotowi są do podjęcia pracy we wszystkich zawodach prawniczych, ale w niektórych z nich wymagane jest dodatkowo ukończenie aplikacji sędziowskiej, prokuratorskiej, radcowskiej, czy notarialnej, która zarówno rozpoczyna się i kończy osobnymi egzaminami. Absolwent zyskuje umiejętność posługiwania się ogólną wiedzą z zakresu dogmatycznych dyscyplin prawa oraz teorii i filozofii prawa, jak również wiedzę specjalistyczną z zakresu nauk społecznych i ekonomicznych. Z łatwością potrafi interpretować teksty prawne, przepisy oraz posługiwać się regułami logicznego rozumowania. Dlatego osoby po studiach prawniczych są wielce cenieni, zarówno w kraju, jak i za granicą.
Zarobki absolwentów prawa
Zawody po studiach prawniczych to jedne z najlepiej opłacanych zawodów i to niezależnie od specjalizacji. Przeciętne wynagrodzenie wynosi od 3 tys. zł., nawet do 7 tys. zł. Oczywiście jak absolwenci innych kierunków studiów, tak samo po studiach prawniczych, o wiele większe możliwości rozwoju i zarobków mogą otrzymać za granicą. Dlatego też zauważalna jest emigracja świeżo upieczonych absolwentów prawa.