
Brian Tracy, autor książek o rozwoju pisał, że menadżer to jedyna osoba w firmie, która pilnuje sama siebie. Jeśli chcesz zarządzać innymi osobami, masz ogromną dozę samodyscypliny, lubisz podejmować nowe zadania, wymarzonym kierunkiem będzie dla ciebie zarządzanie. Jeszcze kilka lat temu zarządzanie było oblegane przez studentów, ale ostatnie lata wykazały, że dla kadry zarządzającej nie ma pracy. Jak jest naprawdę? Postaramy się wyjaśnić to w dalszej części artykułu, gdzie dowiesz się, że zarządzanie wymaga pewnych cech charakteru. Co należy zaznaczyć na samym początku? Nie wybieraj się na ten kierunek, jeśli nie lubisz wydawać innym poleceń, nie potrafisz organizować pracy w zespole. Musisz być liderem – a tego można się nauczyć z książek jedynie w pewnym stopniu. Miejsca pracy znajdą się tylko dla najlepszych studentów, którzy już w czasie studiów będą aktywnie uczestniczyć w różnych działalnościach. Zarządzanie to także wyśmienity kierunek dla przyszłych przedsiębiorców – kierowanie ludźmi to jeden z najtrudniejszych elementów w biznesie.
Opis kierunku
Kierunek zarządzanie łączy tak naprawdę kilka dziedzin życia. Należą do nich kwestie związane z prowadzeniem firmy: marketing, finanse, badania rynkowe, strategie. Pozwalają one na zarządzanie firmą w rozwojowy sposób oraz poszerzają horyzonty myślowe. Poznanie rynku jest konieczne do prowadzenia firmy. Przedmioty na tym kierunku są także powiązane ze współpracą i zarządzaniem działaniami innych osób. Nauczysz się prawa pracy, motywowania i oceniania pracowników, negocjacji z innymi przedsiębiorcami.Pamiętaj, że tak jak na każdych studiach, po ukończeniu kierunku masz jedynie wiedzę teoretyczną – zwykle o wiele mniejszą, niż ta naprawdę wymagana do prowadzenia firmy. Zarządzania uczymy się przez lata podejmowania decyzji. Wiele zależy także od twojego charakteru – trzeba znaleźć kompromis między odgrywaniem roli dobrego i złego szefa.
Organizacja studiów
Różne uczelnie wymagają innych przedmiotów zdawanych na maturze. Z uwagi na zarówno elementy psychologii, jak i statystyki, matematyki i finansów, warto zdawać matematykę, geografię, wiedzę o społeczeństwie, języki obce i rozszerzony język polski.
Studiowanie zarządzania może się odbywać zarówno w trybie stacjonarnym, jak również niestacjonarnym, co jest świetną informacją dla osób pracujących. Znalezienie uczelni w okolicach twojego miejsca zamieszkania nie powinno być trudne – zarządzanie to bardzo popularny kierunek. Po trzech latach nauki uzyskasz tytuł licencjata lub inżyniera, następnie możesz kontynuować naukę na studiach magisterskich. Na zarządzaniu nauczysz się zarówno marketingu, jak i organizowania pracy przedsiębiorstwa jako całości. Dla freelancerów ważny jest także personalny moduł kształcenia – gdzie można nauczyć się, jak zrobić karierę.
Specjalności
Najłatwiej znaleźć pracę po odpowiedniej specjalności. Zastanów się, na czym tak naprawdę ci zależy i co chciałbyś robić. Jednej osobie odpowiada bardziej kierowanie ludźmi (zarządzanie zasobami ludzkimi, komunikacja marketingowa, zarządzanie personelem), a innej rachunkowość czy kwestie związane z produktami. Możliwości wyboru jest wiele.
Perspektywy po ukończeniu kierunku
Studentów zarządzania jest wielu. Musisz być pewny, że zarządzanie jest tym, co chcesz robić w życiu, inaczej będzie ci trudno znaleźć pracę. Nauka języków oraz rozwijanie swoich umiejętności, uczestniczenie w praktykach i wolontariacie – to wszystko pomoże ci znaleźć pracę po tym kierunku. Dobrych menadżerów jest niewielu – a ukończenie studiów daje ci podstawy, by stać się taką osobą. Ogłoszenia o pracę pojawiają się bardzo często – a twoja osobowość pokazana na rozmowie o pracę to największy atut.Zarządzanie w trybie zaocznym to najlepszy wybór dla przedsiębiorców, którzy pragną działać lepiej. Takie studia pomogą rozwinąć firmę, otworzą perspektywy na nowe możliwości i w rezultacie zwiększą zyski.