Państwowa Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska w Przemyślu

ul.Książąt Lubomirskich 6, 37-700 Przemyśl
woj.podkarpackie
tel. (16) 735-51-00
fax. (16) 735-51-01

Kierunek: Filologia polska - studia licencjackie

Opis kierunku

AAzwiń
Studia na kierunku filologia polska trwają 3 lata i kończą się dyplomem licencjata filologii polskiej. W ramach kierunku filologia polska prowadzone są zajęcia na specjalności: media - język - kultura.

Nowy program studiów polonistycznych skierowany jest do młodych humanistów, zainteresowanych tradycją polskiej kultury, nowymi narzędziami komunikacji społecznej oraz współczesnymi mediami.
Studia polonistyczne w ramach programu „Media – Język – Kultura” po pierwsze stawiają na dobre wykształcenie kompetentnych użytkowników kultury, potrafiących zrozumieć jej zjawiska, a po drugie – na praktyczne przygotowanie przyszłych absolwentów do pracy w zawodach związanych z mediami, komunikacją społeczną i propagowaniem kultury.
Absolwent nowych studiów polonistycznych będzie mógł znaleźć pracę w redakcjach gazet, w zespołach przygotowujących portale internetowe, w mediach elektronicznych, w samorządowych instytucjach kulturalnych
(ośrodki kultury, biblioteki), w reklamie i Public Relations. Będzie też mógł kontynuować studia drugiego stopnia na większości kierunków humanistycznych polskich i europejskich uczelni.

Program nowej polonistyki opiera się na trzech modułach: MEDIA, JĘZYK i KULTURA.
Moduł językowy poświęcony jest kształceniu kompetencji komunikacyjnych, poszerzaniu wiedzy o stylach i gatunkach języka oraz sposobom skutecznego docierania do odbiorcy. Pozwala też zyskać wiedzę potrzebną np. do nauczania języka polskiego obcokrajowców.
Moduł kulturowy obejmuje przedmioty z zakresu wiedzy o polskiej i europejskiej literaturze, muzyce i sztuce. Przedstawia zarówno historię tych dziedzin, jak i najnowsze zjawiska i tendencje w kulturze współczesnej i popularnej.
Moduł medialny zbudowany jest z przedmiotów z zakresu dziennikarstwa i wiedzy o mediach. Zajęcia warsztatowe nakierowane są na kształcenie umiejętności zdobywania informacji, tworzenia tekstów dziennikarskich oraz redagowania zawartości mediów (tradycyjnych i elektronicznych).

Wszystkie moduły programu są powiązane z licznymi zajęciami praktycznymi, przygotowującymi bezpośrednio do wykonywania różnych humanistycznych zawodów.

W związku z praktycznym profilem kształcenia, w ramach współpracy z
podmiotami gospodarczymi, studenci mogą nawiązać bezpośrednią współpracę
z wieloma firmami, w tym m.in. z przemyską firmą Order of Code, dzięki której do programu filologii polskiej wprowadzone zostały treści z pogranicza językoznawstwa i informatyki. Doświadczeni informatycy z firmy prowadzą też niektóre nowe
zajęcia, podczas których studenci:
- zapoznają się z podstawami nowej, bardzo perspektywicznej, interdyscyplinarnej dziedziny naukowej: komputerowego przetwarzania języka
naturalnego,
- dowiadują się, jak wykorzystać kompetencje filologiczne w różnych gałęziach nowoczesnej gospodarki opartej na wiedzy,
- uczestniczą w realizacji innowacyjnych projektów z zakresu komunikacji
człowieka z komputerem.

Absolwenci filologii polskiej mogą kontynuować naukę na studiach wyższych
stopni.


DANE KONTAKTOWE:

Instytut Humanistyczny
ul. Książąt Lubomirskich 4, 37-700 Przemyśl
tel. (16) 73 55 192

polonistyka@pwsw.pl
http://www.pwsw.eu/polonistyka

Zasady rekrutacji

AAzwiń
Rekrutacja odbywać się będzie w trybie konkursu świadectw dojrzałości.

Terminy rekrutacyjne

AAzwiń
Termin składania dokumentów upływa z dniem 31 lipca 2016 roku. Lista przyjętych na studia zostanie ogłoszona 5 sierpnia 2016 roku w siedzibie Państwowej Wyższej Szkoły Wschodnioeuropejskiej w Przemyślu, ul. Książąt Lubomirskich 6.

http://www.pwsw.eu/zasady-rekrutacji

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
Rektorat PWSW w Przemyślu

ul. Książąt Lubomirskich 6
37-700 Przemyśl
tel. 16 73 55 100
fax 16 73 55 101
e-mail: rektorat@pwsw.pl

Godziny urzędowania 8.00-15.00