Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

ul.J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz
woj.kujawsko-pomorskie
tel. 52 34 19 100 (centrala), 52 320 67 78
fax. 52 34 10 832 w. 24
 • Stacjonarne
 • Niestacjonarne
 • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
System studiów
studia podyplomowe - niestacjonarne, - stacjonarne, - przez internet

Opis uczelni

AAzwiń

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego to największa uczelnia w Bydgoszczy i jedna z najbardziej dynamicznie rozwijających się szkół wyższych w kraju.

Do waszej dyspozycji oddajemy prawie 40 kierunków studiów oraz kilkadziesiąt specjalności na studiach pierwszego stopnia - licencjackich i inżynierskich oraz drugiego stopnia - magisterskich uzupełniających i trzeciego stopnia - doktoranckich. Na naszym uniwersytecie możecie studiować w trybie stacjonarnym (dziennym) oraz niestacjonarnym (zaocznym). Oferujemy również szeroki wybór studiów podyplomowych. Wszystkie kierunki studiów przeszły pozytywną weryfikację Państwowej Komisji Akredytacyjnej dbającej o jakość kształcenia w polskich uczelniach!

Kształcimy w obszarze nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych, społecznych, pedagogicznych oraz sportu i edukacji muzycznej. W ostatnim czasie utworzyliśmy nowe kierunki: humanistykę drugiej generacji, regionalistykę europejską i turystykę krajoznawczą i kulturową. Od nowego roku akademickiego 2014/2015 otwieramy: Innowacyjność i zarządzanie sferą publiczną, politologię 40+, historie o profilu praktycznym oraz regionalistykę 40+.

Jako jedyna uczelnia w Europie realizujemy kierunek Rewitalizacja Dróg Wodnych. Ten kierunek daje absolwentom szerokie pespektywy zawodowe, gdyż transport wodny i turystyka rzeczna zyskują coraz większe znaczenie.

Pełna oferta studiów dostępna jest na stronie: www.rekrutacja.ukw.edu.pl.

Fizycy, w nowoczesnych laboratoriach – jako jedyni w Polsce – produkują diamenty syntetyczne. Jako pierwsi w kraju utworzyli specjalność na fizyce: Fizyczne Podstawy Kryminalistyki.

UKW to wykwalifikowana kadra, możliwości rozwoju osobistego i zawodowego jeszcze w trakcie studiów. Nauka na naszym uniwersytecie odbywa się pod kierunkiem kompetentnej kadry naukowo-dydaktycznej, stale podnoszącej swoje kwalifikacje. Studenci kierunków ścisłych, przyrodniczych i technicznych korzystać mogą z bogatej bazy laboratoryjnej. Specjalnie dla studentów tych kierunków UKW prowadzi program "Lepszy start", podwyższający kompetencje studentów w zakresie przedmiotów ścisłych, oferujący szkolenia, płatne staże i spotkania z doradcą zawodowym.

Studiując na naszym uniwersytecie, możecie korzystać z oferty stypendialnej (stypendia socjalne, sportowe, Rektora dla najlepszych studentów). Na studentów UKW, co roku czeka ponad milion złotych, jakie przeznaczamy na stypendia. W centrum miasta czekają na was domy studenckie. Przygotowaliśmy ponad 600 miejsc w akademikach (dobrze wyposażone pokoje 1- i 2-osobowe z bezpłatnym dostępem do internetu).

UKW jest uczelnią przyjazną osobom niepełnosprawnym, budynki i sale wykładowe są przystosowane do ich potrzeb, a przy Uniwersytecie działa Biuro ds. Osób Niepełnosprawnych, które oferuje różnorodną pomoc (asystenci, digitalizacja materiałów dydaktycznych, wsparcie w aplikowaniu o środki) studentom niepełnosprawnych.

Uczelnia ma dobrze rozwiniętą infrastrukturę, dzięki czemu łatwiej i przyjemniej można studiować. Główny campus Uczelni jest zlokalizowany w centrum miasta i ciągle jest rozbudowany. W lutym 2013 r. zostało oddane do użytku nowoczesne Centrum Edukacji Kultury Fizycznej i Sportu. Natomiast w październiku nastąpi otwarcie nowej Biblioteki Głównej. Trwa także modernizacja i powiększenie Laboratorium Mikotoksyn, nowoczesnych laboratoriów dla studentów biologii, biotechnologii i ochrony środowiska.

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w BydgoszczyUniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Co będziecie robić po zajęciach? - To zależy tylko od Was :) Oferujemy Wam szeroki wachlarz możliwości, od kół naukowych począwszy, poprzez zajęcia sportowe, Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości, na działalności kulturalnej skończywszy. Każdy na uczelni znajdzie coś dla siebie, koła naukowe, seminaria, spotkania z ciekawymi gośćmi, imprezy, festiwale. Wielu studentów angażuje się w działalność wolontariacką. W tym działaniu wspiera ich Akademickie Centrum Wolontariatu, organizujące różnego rodzaju akcje charytatywne. Działalność akademickiej braci wspiera także Samorząd Studencki. Możliwości jest wiele, czekamy na Was i wasze pomysły.

Zaraz po rozpoczęciu studiów warto zainwestować w swoją przyszłość, zapisać się do koła naukowego, na dodatkowe zajęcia, rozpocząć praktyki. Pomoże Wam Biuro Karier, które ułatwia znalezienie pracy studentom i absolwentom, a także pośredniczy w organizowaniu praktyk nieobowiązkowych i podpowiada jak odnaleźć się na rynku pracy. Możecie uczestniczyć w szkoleniach z zakresu doradztwa zawodowego i nie tylko. A może macie pomysł na swój biznes? Pierwsze kroki pomoże Wam postawić Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości.

Nasi studenci mogą korzystać z oferty programów wymiany studenckiej w kraju i za granicą. Program MOST umożliwia studiowanie na innej polskiej uczelni. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego uczestniczy również w programach międzynarodowych. Chcesz pojechać na studia za granicę? Nic prostszego. Wspieramy tych, którzy chcą przekonać się, jak studiuje się w innych państwach. UKW bierze udział w programie wymiany Erasmus, umożliwiającym wyjazdy studentom i pracownikom. Współpracujemy z prawie 75 uczelniami zagranicznymi z: Bułgarii, Czech, Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Litwy, Francji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Portugalii, Turcji.

Wybierając nasz Uniwersytet, wybierasz Bydgoszcz, która jest największym miastem w województwie kujawsko-pomorskim z szerokim wachlarzem oferty kulturalnej i sportowej. W grodzie nad Brdą nie brakuje również przestrzeni rekreacyjnej czy klubów w najróżniejszym klimacie.

Zalety Uczelni

AAzwiń

Koła naukowe

Studia nie kończą się jednak za progiem sali wykładowej, dlatego UKW stawia także na dodatkowe działania. Koła naukowe, organizacje studenckie, gazeta Atheneum, Radio Uniwersytet, Akademickie Centrum Wolontariatu czy Projektor – wolontariat studencki to tylko niektóre z przykładów takich aktywności. Działanie w organizacjach studenckich uczy nowych umiejętności, pozwala zdobyć cenne doświadczenie i rozwijać swoje zainteresowania.

Jedną z prężniej działających grup na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego jest Akademickie Centrum Wolontariatu. Jest to miejsce dla każdego, dla kogo los drugiego człowieka nie jest obojętny i jest w stanie poświęcać swój czas na pomoc innym. Nasi wolontariusze zajmują się organizacją Wampiriad, zbiórek dla dzieci czy opieką nad potrzebującymi w świetlicach środowiskowych.

Studenckie koła naukowe działają niemal przy każdej uczelnianej jednostce. Można tu wymienić Koło Studentów Politologii, które organizuje spotkania znanych polityków ze studentami. W temacie związanym z naturalnym środowiskiem najlepiej radzą sobie członkowie Koła Naukowego Przyrodników, którzy zajmują się m.in. obrączkowaniem ptaków czy organizacją naukowych spotkań połączonych z obcowaniem z naturą. Natomiast adepci sztuki dziennikarstwa mogą próbować swoich sił w internetowym Radiu Uniwersytet.

Nawet jeśli nie znajdziesz odpowiedniej grupy dla siebie, to nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś sam ją tworzył. UKW jest jedną z najmłodszych uczelni w Polsce, ciągle rozwijająca się, dzięki czemu studenci mogą mieć duży wpływ na działanie Uniwersytetu. To daje każdemu możliwość wyjścia z własną inicjatywą i przekucie jej w rzeczywiste działania.

Każdego roku na uczelni odbywa się kilka znaczących imprez sportowych. Naszą dumą są osady wioślarskie i drużyna szczypiornistów. Wszystkich studentów(nie tylko tych studiujących wychowanie fizyczne) zachęcamy do dbania o kondycję fizyczną. UKW dysponuje doskonałą bazą sportową. Na początku 2013 r. oddano Centrum Edukacji, Kultury Fizycznej i Sportu, które jest jedną z najnowocześniejszych baz sportowych w regionie. Basen, hala i kilka sali do ćwiczeń pozwolą na rozwój w różnych dyscyplinach.

Uczelnia organizuje również imprezy popularyzujące naukę, kulturalne czy spotkania ze znanymi osobistościami. Tylko w kończącym się roku akademickim UKW odwiedzili m.in. Tomasz Kammel, ks. Adam Boniecki, prof. Leszek Balcerowicz, Jarosław Gugała czy Leonard Pietraszak.

Szkolenia, seminaria, konferencje naukowe, imprezy artystyczne i sportowe, spotkania z ciekawymi osobowościami - to tylko część atrakcji, które czekają na studentów Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Dołącz do tego grona!

Lepszy start - jesteś tego wart!

Zastanawiasz się czy kierunki techniczne, matematyczne i przyrodnicze są dla Ciebie? Boisz się zajęć z matematyki i fizyki? Zupełnie niepotrzebnie! Mamy dla Ciebie specjalną ofertę.

Szczególną opieką zostają otoczeni studenci kierunków ścisłych i przyrodniczych. "Lepszy start absolwentów kierunków technicznych, matematycznych i przyrodniczych" to program przygotowujący młodych ludzi do wejścia na rynek pracy. Uczestnicy projektu mogą korzystać z darmowych konsultacji zawodowych, uczestniczyć w ciekawych szkoleniach ułatwiających odnalezienie się na rynku pracy. Dzięki temu projektowi studenci mogą brać udział w dobrze płatnych stażach.

Warto wybrać jeden z podanych kierunków studiów i wziąć udział w projekcie Lepszy start,

 • biologia
 • biotechnologia
 • edukacja techniczno-informatyczna
 • fizyka
 • geografia
 • informatyka
 • inżynieria bezpieczeństwa
 • inżynieria materiałowa
 • matematyka
 • mechatronika
 • ochrona środowiska
Lepszy start w przyszłość! www.lepszystart.ukw.edu.pl

Przedsiębiorczość na UKW

Nie musisz, a nawet nie powinieneś czekać do końca studiów z wejściem na swoją ścieżkę zawodową. Pracodawcy coraz bardziej zwracają uwagę na aktywność pozauczelnianą w trakcie studiów ukierunkowaną pod kątem przyszłej pracy. W czasach kryzysu i ograniczonej liczby ofert pracy warto zastanowić się nad własną działalnością gospodarczą. Możesz zostać kapitanem własnego statku, zrekrutować załogę i obrać wybrany przez Ciebie kurs. Szeroka gama programów proponowanych przez naszą uczelnię może sprawić, że ze sternika małej łodzi szybko staniesz się dowódcą wielkiego okrętu.

Jedną z możliwości jest założenie firmy przy Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości UKW. Za stosunkowo niewielką opłatę zyskujesz możliwość prowadzenia księgowości Twojej firmy, zaplecza marketingowego i w razie potrzeby - własnego biura. Do prowadzenia firmy przygotują Ciebie warsztaty i wykłady organizowane przez AIP. Zawsze możesz liczyć również na naszych doradców. Taka forma własnej działalności jest najczęściej wybierana przez osoby, które myślą o małym zakresie świadczonych usług lub po prostu chcą sprawdzić, czy ich pomysł mogą w przyszłości poszerzać na większym gruncie. Jest to bezpieczna forma prowadzenia takiej działalności, bo nadzór nad Twoimi finansami sprawuje AIP, który w razie problemów z płynnością finansową lub ryzykownymi projektami poinformuje Ciebie o tym w odpowiednim momencie.

Wszyscy studenci UKW mogą korzystać z ofert pracy proponowanych przez Biuro Karier, a także stażów i praktyk. W przygotowaniu są też kolejne programy dla młodych przedsiębiorców.

Współpraca z zagranicą

AAzwiń

Nasi studenci mogą korzystać z oferty programów wymiany studenckiej w kraju i za granicą. Biuro Współpracy Międzynarodowej wesprze was w poszukiwaniach studiów za granicą. Dzięki programowi Erasmus będziecie mięli szansę na studiowanie w wybranym kraju. Współpracujemy z ponad 75 uczelniami zagranicznymi z m.in.: Bułgarii, Czech, Finlandii, Niemiec, Hiszpanii, Włoch, Słowacji, Litwy, Francji, Szwajcarii, Węgier, Wielkiej Brytanii, Norwegii, Portugalii, Turcji.

Erasmus pozwala na kontynuowanie swoich studiów na zagranicznej uczelni, ale przede wszystkim pozwala na poznanie innych kultur.

Przebywając na co dzień z kolegami z zagranicznych uczelni poznasz ich zwyczaje, styl życia, sposób spędzania wolnego czasu. - Naprawdę wyjazd na Erasmusa mogę polecić każdemu studentowi - to "szkoła życia", doświadczenie, którego nie zdobędziecie ucząc się grzecznie z podręczników. Na miejscu znalazłam mieszkanie w fajnym nowoczesnym akademiku, poznałam wspaniałych ludzi, zwiedziłam mnóstwo pięknych miejsc i świetnie się bawiłam. Tam po prostu nie dało się nudzić! Włochy to fascynujący kraj, kultura, ludzie i gorący włoski temperament - wspomina Ania, absolwentka psychologii na UKW.

Każdy student może wziąć udział w praktykach lub stażu, np. w Parlamencie Europejskim oraz wielu innych instytucjach. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego proponuje także udział w innych programach takich jak Grundtvig, Leonardo da Vinci i innych programach stypendialnych.

Dla tych, którzy chcieliby przekonać się jak się studiuje na innych polskich uczelniach, zachęcamy do skorzystania z programu MOST.

Biuro Rekrutacji

AAzwiń

Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich

ul. Łużycka 24 , 85-096 Bydgoszcz (Dom Studenta nr 1 Romek)
tel. +48 52 389 28 11, +48 52 320 67 78, +48 52 341 08 32 w. 22, 23, 25

www: www.rekrutacja.ukw.edu.pl
e-mail: rekrutacja@ukw.edu.pl; rekrutacja1@ukw.edu.pl

Galeria

zwiń