Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy

ul.J. K. Chodkiewicza 30, 85-064 Bydgoszcz
woj.kujawsko-pomorskie
tel. 52 34 19 100 (centrala), 52 320 67 78
fax. 52 34 10 832 w. 24
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
System studiów
studia podyplomowe - niestacjonarne, - stacjonarne, - przez internet

Kierunek: Mechatronika - studia magisterskie

Wydział: Wydział Matematyki, Fizyki i Techniki

Opis kierunku

AAzwiń
Stwórz świat XXII wieku

Studia te są adresowane w szczególności do absolwentów kierunku mechatronika I stopnia, ale także absolwentów innych kierunków (automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, fizyka techniczna, informatyka, inżynieria chemiczna i procesowa, inżynieria środowiska, inżynieria biomedyczna, inżynieria materiałowa, mechanika i budowa maszyn, metalurgia), którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę i zdobyć dodatkowe kwalifikacje. Zdobycie tytułu inżyniera daje już wyższe wykształcenie, ale dopiero dyplom magistra świadczy o pełnym przygotowaniu do danego zawodu. Studia te są połączeniem zdobywanej wiedzy z praktyką, bowiem umiejętności zdobyte na zajęciach dydaktycznych można szybko wykorzystać działając w kołach naukowych lub korzystając z praktyk. Studenci kierunku w ramach programu MSDN AA mogą bezpłatnie instalować i wykorzystywać oprogramowanie firmy Microsoft, m.in. system Windows (wszystkie wersje), oprogramowanie składające się na środowisko Visual Studio .NET (C#, C++, J#, VB), Microsoft Acces, Microsoft Project Professional, Microsoft Visio Professional, SQL Server, Virtual PC itd. Uczelnia przystąpiła do programu Akademia CISCO. Pozwala to uzupełnić kwalifikacje studentów o praktyczną wiedzę z zakresu sieci komputerowych - ich instalacji, administracji oraz konfigurowania. Akademia Sieci Komputerowych CISCO przygotowuje do zdania honorowanego na całym świecie egzaminu Cisco Certified Network Associate.

Specjalności:
- Mechatronika przemysłowa i produkcyjna: dzięki tej specjalności będziesz umiał projektować, wytwarzać i eksploatować układy mechatroniczne. Nauczymy Cię rozwiązywać problemy związane z konstrukcją, wytwarzaniem, sprzedażą, eksploatacją, serwisowaniem i diagnozowaniem układów mechatronicznych oraz maszyn i urządzeń, w których one występują.
- Systemy pomiarowe i diagnostyczne: specjalność da Ci praktyczne przygotowanie w zakresie nowoczesnych metod akwizycji danych (sensory, układy sensoryczne), metod kondycjonowania i przetwarzania sygnałów (analogowych i cyfrowych) oraz zaawansowanego specjalistycznego programowania składników i funkcji układów pomiarowych. Poznasz również ważniejsze techniki pomiarowe stosowane w przemyśle, rolnictwie, medycynie i ochronie środowiska.

Praca po mechatronice na UKW
Studiując mechatronikę na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego nie musisz się martwić o pracę po studiach, bo nasi absolwenci są najczęściej wybierani przez pracodawców w Bydgoszczy. W zależności od wybranej specjalności, nasi absolwenci podejmują pracę w interdyscyplinarnych zespołach związanych z konstrukcją i wytwarzaniem, eksploatacją maszyn, w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, lotniczym, obrabiarkowym lub w charakterze programisty. Możecie kontynuować także swoją edukację na studiach doktoranckich w zakresie informatyki inżynierii materiałowej i mechaniki.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
Podstawowe zasady
[A] Na studia przyjmowani będą absolwenci studiów pierwszego stopnia kierunku mechatronika oraz kierunków pokrewnych: automatyka i robotyka, elektronika i telekomunikacja, fizyka techniczna, informatyka, mechanika i budowa maszyn.

O przyjęciu decydować będzie w pierwszej kolejności ocena na dyplomie ukończenia studiów pierwszego stopnia, w drugiej kolejności średnia ocen z toku studiów potwierdzona zaświadczeniem wydanym przez dziekanat macierzystej uczelni.

Studia przeznaczone dla absolwentów studiów pierwszego stopnia kierunków innych niż wymienione w pkt. A

Przyjęcie kandydatów na I rok studiów odbywać się będzie na podstawie wyniku egzaminu pisemnego (test z zakresu treści podstawowych i kierunkowych właściwych dla studiów licencjackich kierunku mechatronika)
Kandydat za egzamin może uzyskać 50 punktów.
Egzamin jest zaliczony, gdy kandydat uzyska minimum 30 punktów.

Zagadnienia egzaminacyjne
(dla absolwentów studiów wyższych kierunków innych niż wymienione w pkt. 1.)
- Mechanika I
- Mechanika II
- Mechanika płynów
- Układy elektryczne i elektroniczne w mechatronice
- Napędy maszyn i urządzeń
- Sterowniki przemysłowe
- Mechatroniczne systemy sensoryczne
- Zagadnienia z przedmiotu nauka o materiałach
- Teoria mechanizmów i maszyn
- Komputerowe wspomaganie prac inżynierskich
- Zapis konstrukcji i CAD
- Wytrzymałość materiałów
- Przetwarzanie Obrazów i Systemy Wizyjne
- Mechatroniczne systemy sensoryczne

www.rekrutacja.ukw.edu.pl

Terminy rekrutacyjne

AAzwiń
studia stacjonarne i niestacjonarne
14 września – ostatni dzień rejestracji internetowej oraz wniesienia opłaty rekrutacyjnej.

Szczegóły na stronie:
www.portalrekrutacyjny.ukw.edu.pl

Opłaty

AAzwiń
studia stacjonarne - za darmo!
studia niestacjonarne - 2 200zł/semestr

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
Sekretariat:
ul. M. K. Ogińskiego 16, 85-092 Bydgoszcz
tel. 52 32 36 740

Dziekanat Wydziału Matematyki, Fizyki i Techniki
ul. M. K. Ogińskiego 16, 85-092 Bydgoszcz
tel. 52 32 36 731, 52 32 36 747
Godziny przyjmowania studentów:
poniedziałek – nieczynne
wtorek - czwartek: 10.00-13.00
piątek - 10.00-15.00
sobota - 10.00-12.00 (tylko w czasie zjazdów na studiach niestacjonarnych)

Dział Rekrutacji i Spraw Studenckich
ul. Łużycka 24 (Dom Studenta nr 1 Romek)
85-096 Bydgoszcz
tel. +48 52 389 28 11, +48 52 320 67 78
e-mail: rekrutacja@ukw.edu.pl
www.rekrutacja.ukw.edu.pl