Akademia Śląska

ul.Rolna 43, 40-555 Katowice
woj.śląskie
tel. 32 2025034
fax. (32) 252-28-75
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe

Kierunek: Kryminalistyczne badania odzieży i wyrobów tekstylnych

Kategoria: Bezpieczeństwo

Czas trwania (semestry): 2
Wydział: Wydział Architektury, Budownictwa i Sztuk Stosowanych

Opis kierunku

AAzwiń
Celem studiów jest przekazanie słuchaczom profesjonalnej wiedzy oraz praktycznych umiejętności z zakresu badań odzieży i wyrobów tekstylnych wykorzystywanych w kryminalistyce. W ramach studiów słuchacze zapoznają się z wiedzą ekspercką z zakresu właściwości, jakości oraz przeznaczenia wyrobów tekstylnych i odzieżowych niezbędną w pracy śledczej, jak też przy sporządzaniu ekspertyz przez biegłych sądowych. Zdobędą umiejętności w przeprowadzaniu badań włókienniczych i odzieżowych dla potrzeb celno-skarbowych. Sposób prowadzenia zajęć opiera się na metodach aktywizacyjnych ze szczególnym naciskiem na zajęcia praktyczne.Zajęcia z badań kryminalistycznych uzupełnione są zagadnieniami z podstaw prawnych dot. biegłych i ekspertów sądowych, przepisów celnych oraz fotografii wykorzystywanej w kryminalistyce.
ADRESACI STUDIÓW

Studia adresowane są do osób zainteresowanych tematyką kryminalistyczną związaną z badaniami odzieży i wyrobów tekstylnych, zajmujących się zawodowo pracą śledczą i badaniami kryminalistycznymi, do osób związanych z branżą odzieżowo - tekstylną lub do osób zainteresowanych tą tematyką w sposób amatorski (np. pisarze, dziennikarze, reżyserzy, itp.).Studia skierowana są także do aplikantów i asesorów sądowych, prokuratorskich, osób pracujących w innych zawodach prawniczych, pracowników resortu MSWiA, pracowników urzędów celnych, skarbowych oraz do osób pragnących w przyszłości pełnić funkcję biegłego sądowego z zakresu „kryminalistycznej badań i ekspertyzy odzieży i wyrobów tekstylnych".
PROGRAM RAMOWY STUDIÓW PODYPLOMOWYCH:

Materiały i wyroby tekstylne - klasyfikacja, produkcja, zastosowanie, właściwości
Odzież - klasyfikacja, produkcja, właściwości i przeznaczenie
Kryminalistyczne badania odzieży, materiałów i innych wyrobów tekstylnych: identyfikacja włókien oraz włókno jako ślad w kryminalistyce; badanie materiałów dla potrzeb postępowania karnego; badania odzieży dla potrzeb postępowania karnego
Metody i urządzenia do badań odzieży i materiałów tekstylnych
Fotografia specjalna - sprzęt, metody badawcze, zasady fotografii kryminalistycznej
Metodologia badań wytrzymałościowych odzieży i wyrobów tekstylnych
Badania jakościowe odzieży i wyrobów tekstylnych
Metodologia badań wytrzymałościowych odzieży i wyrobów tekstylnych
Marka odzieżowa w funkcji identyfikacji pochodzenia odzieży. Metody fałszowania marek odzieży
Specjalne badania odzieży i wyrobów tekstylnych (materiałów spalonych, wpływ środowiska na zmiany właściwości materiałów, materiałów znalezionych przy zwłokach, wypadki drogowe, zgwałcenia, wnioskowanie na podstawie oględzin materiałowych – samobójstwa, itp.)
Podstawy prawne badań - ustawa o biegłych, przepisy celne, przepisy skarbowe, normatywy
Badania połączeń materiałowych: szwy, kleje, zamki, itp.
Wyroby tekstylne jako czynnik powodujący wypadek lub zdarzenie kryminalistyczne
Badania włókiennicze dla potrzeb celno-skarbowych: jakość, znaki towarowe, zgodność z Taryfą Celną
Konstrukcja sprawozdania/opinii/ z badań; sporządzanie sprawozdania z przeprowadzonych badań - dowód z opinii biegłego
Zabezpieczenie, konserwacja i archiwizacja odzieży i materiałów tekstylnych jako dowodów rzeczowych
Ćwiczenia eksperymentalne (rozprawa sądowa)
Etyka w badaniach kryminalistycznych

KIEROWNIK STUDIÓW PODYPLOMOWYCH

Dr inż. Monika Bogusławska – Bączek jest absolwentem Politechniki Łódzkiej Filii w Bielsku – Białej. Od roku 2009 pracuje na Kierunku Wzornictwo w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, gdzie od października 2011 pełni funkcję Kierownika Katedry Wzornictwa. Prowadziła szereg wykładów na uczelniach zagranicznych, między innymi w Finlandii, w Hiszpanii, w Czechach, w Słowenii, w Turcji i na Litwie. W 2014 roku otrzymała II-ą nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Projektów Badawczo – Rozwojowych w zakresie innowacyjnych wyrobów włókienniczo – odzieżowych, w Bursie w Turcji. Brała udział w szeregu konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. W ramach swojej działalności naukowo – dydaktycznej zajmuje się zagadnieniami związanymi z konstrukcją i technologią odzieży, ze szczególnym uwzględnieniem aspektów funkcjonalności i komfortu użytkowania. Organizowała szereg studenckich pokazów mody, które odbywały się na terenie woj. śląskiego w tym Żory be Fashion.

Terminy rekrutacyjne

AAzwiń
CZAS TRWANIA

1 rok - 2 semestry (210 godz.)

Opłaty

AAzwiń
czesne za semestr:
3000 zł (3 raty x 1050 zł)

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
ul. Rolna 43
40-555 Katowice
tel. (32) 20 25 034
mail: wst@wst.com.pl