Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

ul.Sidorska 95/97, 21-500 Biała Podlaska
woj.lubelskie
tel. (83) 344 99 00
fax. (83) 344-99-50
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe

Kierunek: Filologia - studia licencjackie

Opis kierunku

AAzwiń
Filologia, specjalność: język angielski

Specjalizacje:
Specjalizacja nauczycielska
(Język angielski z Edukacją wczesnoszkolną)
Specjalizacja tłumaczeniowa (Translatoryka)

Wszystkie studia filologiczne prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, i trwają 6 semestrów. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata. Na specjalizacji nauczycielskiej uzyskują uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów: wybranego języka obcego i przedmiotu dodatkowego.

Studenci mają do dyspozycji stale poszerzane zbiory biblioteczne: zarówno podręczniki i literaturę piękną, jak i czasopisma w wybranym języku oraz pełny dostęp do Internetu. Wyposażenie kierunku w sprzęt multimedialny pozwala na prowadzenie ciekawych zajęć. Wszyscy absolwenci mają możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich w ośrodkach uniwersyteckich w całym kraju.

Wykaz bloków przedmiotowych
Praktyczna nauka języka angielskiego, przedmioty językoznawcze, przedmioty literaturoznawcze, przedmioty historyczne i kulturoznawcze, przedmioty pedagogiczno-psychologiczne i przygotowujące do zawodu, przedmioty wybranej specjalizacji, seminarium dyplomowe.
Wykaz przedmiotów na specjalności Język angielski
Praktyczna nauka języka angielskiego (czytanie, mówienie, pisanie, słuchanie, fonetyka praktyczna), gramatyka opisowa, gramatyka kontrastywna, wstęp do językoznawstwa, historia języka angielskiego, historia i kultura Wielkiej Brytanii, wstęp do teorii literatury, literatura Wielkiej Brytanii, historia i kultura USA, literatura USA, akwizycja języka, seminarium dyplomowe, filozofia, język łaciński, technologia informacyjna, lektorat z języka obcego, zajęcia sportowe oraz przedmioty wybranej specjalizacji.


Specjalizacja nauczycielska - główna

Trwające trzy lata studia licencjackie przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela w różnych typach szkół. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata w zakresie specjalizacji głównej - nauczycielskiej i bloku "Edukacja Wczesnoszkolna".
Program studiów obejmuje zarówno przedmioty niezbędne w nauczaniu języka, jak też i z edukacji wczesnoszkolnej, która daje absolwentom dodatkowe umiejętności, niezbędne w pracy z dziećmi.
Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są praktyczne umiejętności zdobywane podczas praktyk pedagogicznych, które odbywają się w różnych typach szkół, w przypadku Translatoryki - praktyki tłumaczeniowe.

Przedmioty specjalizacji nauczycielskiej:
metodyka, psychologia, pedagogika, emisja głosu, prawo oświatowe
Przedmioty bloku Edukacja wczesnoszkolna":
pedagogika wczesnoszkolna z metodyką, edukacja językowa z metodyką, edukacja muzyczna z metodyką, edukacja plastyczno-techniczna z metodyką, edukacja środowiskowa z metodyką, edukacja polonistyczna z metodyką, edukacja matematyczna z metodyką, multimedia w nauczaniu zintegrowanym, literatura dla dzieci.


Specjalizacja tłumaczeniowa (TRANSLATORYKA)

Studenci są kształceni w sztuce przekładu ustnego i tekstów pisanych. Uzyskana wiedza i umiejętności pozwolą absolwentom tej specjalizacji na wykonywanie zawodu tłumacza. W czasie studiów studenci otrzymują przygotowanie merytoryczne niezbędne do rozumienia i przekładów tekstów specjalistycznych, szczególnie w zakresie biznesu, turystyki i medycyny.
Nabyte kompetencje pozwolą absolwentom wykonywać pracę m.in. w przedsiębiorstwach, biurach podróży, urzędach administracji państwowej jak również instytucjach Unii Europejskiej.

Przedmioty specjalizacji Translatoryka:
podstawy tłumaczeń pisemnych i ustnych, wstęp do teorii przekładu, tłumaczenie tekstów literackich, rozumienie i przekład tekstów specjalistycznych, tłumaczenie konsekutywne i symultaniczne.



Filologia, specjalność: język rosyjski

Specjalizacje:
Specjalizacja nauczycielska
(Język rosyjski z Wiedzą o społeczeństwie)
Specjalizacja Język rosyjski w biznesie

Na studia o specjalności Język rosyjski przyjmujemy kandydatów także bez znajomości języka. Wszystkie studia filologiczne prowadzone są w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, i trwają 6 semestrów. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata. Na specjalizacji nauczycielskiej uzyskują uprawnienia do nauczania dwóch przedmiotów: wybranego języka obcego i przedmiotu dodatkowego. Studenci mają do dyspozycji stale poszerzane zbiory biblioteczne: zarówno podręczniki i literaturę piękną, jak i czasopisma w wybranym języku oraz pełny dostęp do Internetu. Wyposażenie kierunku w sprzęt multimedialny pozwala na prowadzenie ciekawych zajęć. Wszyscy absolwenci mają możliwość kontynuowania nauki na studiach magisterskich w ośrodkach uniwersyteckich w całym kraju.

Wykaz bloków przedmiotowych
Praktyczna nauka języka rosyjskiego, przedmioty językoznawcze, przedmioty literaturoznawcze, przedmioty historyczne i kulturoznawcze, przedmioty pedagogiczno-psychologiczne i przygotowujące do zawodu, przedmioty wybranej specjalizacji, seminarium dyplomowe.

Wykaz przedmiotów na specjalności Język rosyjski
Praktyczna nauka języka rosyjskiego (czytanie, mówienie, pisanie, słuchanie, praktyczna fonetyka, praktyczna gramatyka), gramatyka opisowa i kontrastywna, wstęp do językoznawstwa, wstęp do literaturoznawstwa, historia literatury rosyjskiej, historia języka rosyjskiego z elementami gramatyki historycznej, język scs, historia Rosji, realioznawstwo, kulturoznawstwo, filozofia, technologia informacyjna, zajęcia fakultatywne, drugi język obcy, seminarium dyplomowe, zajęcia sportowe oraz przedmioty wybranej specjalizacji.


Specjalizacja nauczycielska (Język rosyjski z Wiedzą o społeczeństwie)

Studia przygotowują do wykonywania zawodu nauczyciela w różnych typach szkół. Studia prowadzone są w trybie stacjonarnym i trwają 6 semestrów. Absolwenci uzyskują tytuł licencjata w zakresie specjalizacji głównej i dodatkowej (Wiedza o społeczeństwie). Program studiów obejmuje zarówno przedmioty niezbędne w nauczaniu języka, jak również z bloku "Wiedza o społeczeństwie". Uzupełnieniem wiedzy teoretycznej są praktyki, które podlegają obowiązkowemu zaliczeniu. Na specjalizacji nauczycielskiej studenci odbywają praktyki w szkołach. Podczas praktyk nauczycielskich studenci poznają życie szkoły, a także samodzielnie prowadzą lekacje.

Przedmioty specjalizacji nauczycielskiej:
metodyka nauczania języka rosyjskiego, psychologia, pedagogika, emisja głosu, prawo oświatowe.
Przedmioty bloku Wiedza o społeczeństwie":
psychofizyczne podstawy rozwoju człowieka, najnowsza historia Polski, podstawy ekonomii, wybrane zagadnienia z rozwoju regionalnego i samorządu terytorialnego, dydaktyka nauczania wiedzy o społeczeństwie, teorie państwa i narodu, metodyka nauczania wiedzy o społeczeństwie, narzędzia i techniki pomiaru dydaktycznego, stosunki międzynarodowe, przedsiębiorczość i edukacja zawodowa, edukacja prorodzinna, człowiek i społeczeństwo, bioetyczne podstawy funkcjonowania współczesnej rodziny.


Specjalizacja Język rosyjski w biznesie

Na specjalizacji Język rosyjski w biznesie, studenci odbywają praktyki w przedsiębiorstwach i instytucjach, wymagających w swej działalności osób ze znajomością języka rosyjskiego.

Przedmioty specjalizacji Język rosyjski w biznesie:
praktyczna nauka języka rosyjskiego w biznesie, podstawy ekonomii, podstawy marketingu, prawo w działalności gospodarczej, prawo celne i dewizowe, podstawy obsługi granicznej, negocjacje, geografi a ekonomiczna, współpraca transgraniczna.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
Kandydaci ze świadectwem maturalnym/dojrzałości (nowa/stara matura)
Filologia angielska:
Przedmiot zdawany
na egzaminie maturalnym/
dojrzałości
język angielski
język polski

Filologia rosyjska:
Przedmiot zdawany
na egzaminie maturalnym/
dojrzałości
język obcy nowożytny
język polski


W postępowaniu kwalifikacyjnym zostają uwzględnione wyniki egzaminów z części pisemnej.

Szczegóły przeliczania punktów:
Punkty rekrutacyjne z przedmiotów będą przeliczane w następujący sposób:
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie rozszerzonym wówczas współczynnik wynosi 1 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 1 pkt. rekrutacyjnego);
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym wówczas współczynnik wynosi 0,7 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 0,7 pkt. rekrutacyjnego).

Wynik końcowy oblicza się sumując punkty rekrutacyjne/oceny uzyskane przez kandydata na egzaminie maturalnym/dojrzałości z języka polskiego i języka angielskiego lub odpowiedni certyfikat potwierdzający znajomość języka angielskiego, przynajmniej na poziomie B1.

Szczegóły przeliczania punktów określa Uchwała nr 13/2010 dostępna na stronie BIP uczelni.

O przyjęciu na studia stacjonarne/niestacjonarne decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej ułożonej w oparciu o uzyskaną liczbę punktów, do wyczerpania limitu miejsc.

Ustala się odrębną listę rankingową dla kandydatów na studia stacjonarne i odrębną na studia niestacjonarne.

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
godziny otwarcia instytutów: 7.30-15.30

Instytut Budownictwa
(83) 344-99-64
budownictwo@pswbp.pl

Instytut Neofilologii
(83) 344-99-11
filologia@pswbp.pl

Instytut Informatyki
(83) 344-99-08
informatyka@pswbp.pl

Instytut Turystyki i Rekreacji
(83) 344-99-02
turystyka@pswbp.pl

Instytut Pedagogiki
(83) 344-99-15
pedagogika@pswbp.pl

Instytut Socjologii
(83) 344-99-16
socjologia@pswbp.pl

Instytut Zdrowia
(83) 344-99-18
zdrowie@pswbp.pl

Instytut Ekonomii i Zarządzania
(83) 344-99-05 (kierunek Zarządzanie, Ekonomia)
(83) 344-99-52 (kierunek Finanse i rachunkowość, Bezpieczeństwo narodowe)
zarzadzanie@pswbp.pl, finanse@pswbp.pl, bezpieczenstwo@pswbp.pl

Instytut Rolnictwa
(83) 344-99-81
rolnictwo@pswbp.pl

Studia podyplomowe
(83) 344-99-53
podyplomowe@pswbp.pl