Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

ul.Sidorska 95/97, 21-500 Biała Podlaska
woj.lubelskie
tel. (83) 344 99 00
fax. (83) 344-99-50
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe

Kierunek: Pedagogika

Opis kierunku

AAzwiń
Specjalności:
Profilaktyka i resocjalizacja
Wychowanie przedszkolne
Opiekuńczo - wychowawcza
Poradnictwo zawodowe

Absolwent studiów zawodowych na kierunku pedagogika otrzymuje tytuł zawodowy licencjat. Studia pedagogiczne w Państwowej Szkole Wyższej w Białej Podlaskiej zapewniają swoim absolwentom rzetelne przygotowanie o charakterze interdyscyplinarnym i wszechstronną pomoc w kształtowaniu kompetencji zawodowych w poszczególnych specjalizacjach. Wiedza, jaką w toku studiów zdobywają studenci pedagogiki, winna im ułatwiać zrozumienie społeczno-kulturowego kontekstu kształcenia, wychowania, pracy opiekuńczej oraz konstruowanie własnego rozwoju zawodowego. Zawiera się ona w treściach kształcenia z zakresu problematyki ogólnofilozoficznej, socjologicznej i psychologicznej oraz w treściach wchodzących w zakres przedmiotów pedagogicznych.

Wiedza i umiejętności absolwenta studiów pedagogicznych mają stanowić podstawę do nabywania umiejętności
niezbędnych w przyszłej pracy zawodowej. Ma ona pozwolić na właściwe rozpoznawanie rzeczywistości przyszłych działań oraz na jej przekształcanie zgodnie z celami i specyfiką swojej pracy. W trakcie studiów ma nauczyć się dostrzegać oraz samodzielnie rozwiązywać problemy teoretyczne i praktyczne z zakresu swojej specjalności.

Absolwent pedagogiki w toku studiów nabywa kompetencje komunikacyjne, w zakresie działania na rzecz drugiego
człowieka, wspierania rozwoju jednostek oraz grup. Charakteryzuje się otwartością intelektualną, kreatywnością i innowacyjnością, elastycznością i dużymi zdolnościami adaptacyjnymi, wrażliwością emocjonalną. Winien nabrać umiejętności samodoskonalenia się i wzbogacania swojego warsztatu metodycznego, jak również refleksyjnego spojrzenia na własną rolę zawodową.

Absolwent uzyskuje podstawowe kwalifikacje zawodowe w zakresie profilaktyki społecznej, resocjalizacji, poradnictwa zawodowego, pracownika socjalnego i pracy opiekuńczo-wychowawczej w placówkach oświatowo-wychowawczych (przedszkolach).

Studenci na wymienionych specjalnościach nabywają nie tylko wiedzę i umiejętności, ale kształtują i wzbogacają cechy charakteru oraz poznają etykę przyszłego zawodu.

Specjalność PROFILAKTYKA I RESOCJALIZACJA
Absolwent powinien być przygotowany do pracy w różnych placówkach oświatowo-wychowawczych, poradniach
specjalistycznych, zakładach karnych, służbach resocjalizacyjnych (zakładach poprawczych), w placówkach opiekuńczo-wychowawczych, a także w sądownictwie, w charakterze wychowawcy, doradcy lub kuratora sądowego. Pomocną w pracy zawodowej w wymienionych placówkach będzie nabyta w trakcie studiów wiedza i umiejętności z psychologii ogólnej, klinicznej, sądowopenitencjarnej, profilaktycznej i terapeutycznej. Nabyte umiejętności i wiedza praktyczna w rozpoznawaniu zjawisk patologii społecznej będzie pomocą w diagnozowaniu i podejmowaniu działań profilaktycznych. Poznaje również założenia metodyki pracy profilaktycznoresocjalizacyjnej, poradnictwa pedagogicznego i podstaw prawnych w dziedzinie resocjalizacji.

Specjalność WYCHOWANIE PRZEDSZKOLNE
Absolwent zostanie przygotowany od strony teoretycznej jak i praktycznej do pracy dydaktyczno - wychowawczej i opiekuńczej z dziećmi w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych, punktach przedszkolnych i w innych formach wychowania przedszkolnego oraz do pracy w klasach zerowych. Zdobyte podczas studiów kompetencje pozwolą absolwentom na profesjonalną, bezpieczną, przyjazną i dostosowaną do potrzeb dziecka w wieku przedszkolnym pracę zgodnie ze standardami wynikającymi z nowej podstawy programowej wychowania przedszkolnego, która weszła w życie z dniem 1 września 2009r. Student podczas studiów pozna aktualne przepisy prawa oświatowego niezbędne do pracy na stanowisku nauczyciela wychowania przedszkolnego i specyfikę pracy w przedszkolach masowych, integracyjnych jak i niepublicznych. Zdobędzie także aktualną wiedzę do założenia niepublicznego przedszkola.

Specjalność OPIEKUŃCZO - WYCHOWAWCZA
Posiada umiejętności dokonywania diagnozy sytuacji społeczno-opiekuńczej wychowanka lub podopiecznego, organizowania pracy opiekuńczej, wychowawczej i środowiskowej, podejmowania czynności praktycznych w tym zakresie, prowadzenia indywidualnych przypadków wymagających opieki i pomocy, a wreszcie udzielania fachowych porad i opracowywania programów pomocy. Absolwent zdobędzie solidne przygotowanie w zakresie współczesnej wiedzy psychologicznej i pedagogicznej oraz dobre rozeznanie w kierunkach działalności wychowawczej, opiekuńczej i środowiskowej.

Specjalność PORADNICTWO ZAWODOWE
Posiada wiadomości i umiejętności w zakresie podstaw poradnictwa pedagogicznego, zawodowego i rodzinnego. Potrafi prowadzić działania diagnostyczne, doradcze i terapeutyczne, a także planować i realizować programy profilaktyczno-edukacyjne w zakresie poradnictwa pedagogicznego. Absolwent w ramach specjalizacji poradnictwo zawodowe" jest wyposażony w podstawowe kompetencje w zakresie umiejętności niesienia pomocy dzieciom i młodzieży oraz ich rodzicom a także nauczycielom w rozwiązywaniu szeroko pojętych problemów szkolnych uczniów, problemów związanych z wyborem zawodu i szkoły, przyszłej pracy, problemów rodzinnych i życiowych. Kompetencje, jakie można uzyskać w trakcie studiów w ramach tej specjalności są niezbędne wszystkim osobom, którzy w swojej pracy zawodowej pragną realizować działania w obszarze doradztwa i poradnictwa.

Integralną częścią programu kształcenia są praktyki odbywane podczas studiów, które są wpisane w program nauczania oraz należą do zadań dydaktycznych kierunku pedagogika i wybranej specjalności.
W trakcie całego cyklu kształcenia student odbywa osiem tygodni praktyk. Praktyki powinny być przeprowadzane po II, IV i w trakcie V semestru studiów. Praktyki realizowane są indywidualnie w okresie wakacyjnym, bądź w miesiącu czerwcu lub wrześniu.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
ZASADY REKRUTACJI

Kandydaci ze świadectwem maturalnym/dojrzałości (nowa/stara matura):
Przedmiot zdawany
na egzaminie maturalnym/
dojrzałości
język obcy nowożytny
jeden przedmiot,
z którego kandydat uzyskał
najlepszy wynik


W postępowaniu kwalifikacyjnym zostają uwzględnione wyniki egzaminów z części pisemnej.

Szczegóły przeliczania punktów:
Punkty rekrutacyjne z przedmiotów będą przeliczane w następujący sposób:
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie rozszerzonym wówczas współczynnik wynosi 1 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 1 pkt. rekrutacyjnego);
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym wówczas współczynnik wynosi 0,7 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 0,7 pkt. rekrutacyjnego).

Wynik końcowy oblicza się sumując punkty rekrutacyjne/oceny uzyskane przez kandydata na egzaminie maturalnym/dojrzałości z jednego przedmiotu, z którego kandydat uzyskał najlepszy wynik oraz jednego nowożytnego języka obcego lub za odpowiedni certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego, przynajmniej na poziomie B1.

Szczegóły przeliczania punktów określa Uchwała nr 13/2010 dostępna na stronie BIP uczelni.

O przyjęciu na studia stacjonarne/niestacjonarne decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej ułożonej w oparciu o uzyskaną liczbę punktów, do wyczerpania limitu miejsc.

Ustala się odrębną listę rankingową dla kandydatów na studia stacjonarne i odrębną na studia niestacjonarne.

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
godziny otwarcia instytutów: 7.30-15.30

Instytut Budownictwa
(83) 344-99-64
budownictwo@pswbp.pl

Instytut Neofilologii
(83) 344-99-11
filologia@pswbp.pl

Instytut Informatyki
(83) 344-99-08
informatyka@pswbp.pl

Instytut Turystyki i Rekreacji
(83) 344-99-02
turystyka@pswbp.pl

Instytut Pedagogiki
(83) 344-99-15
pedagogika@pswbp.pl

Instytut Socjologii
(83) 344-99-16
socjologia@pswbp.pl

Instytut Zdrowia
(83) 344-99-18
zdrowie@pswbp.pl

Instytut Ekonomii i Zarządzania
(83) 344-99-05 (kierunek Zarządzanie, Ekonomia)
(83) 344-99-52 (kierunek Finanse i rachunkowość, Bezpieczeństwo narodowe)
zarzadzanie@pswbp.pl, finanse@pswbp.pl, bezpieczenstwo@pswbp.pl

Instytut Rolnictwa
(83) 344-99-81
rolnictwo@pswbp.pl

Studia podyplomowe
(83) 344-99-53
podyplomowe@pswbp.pl