Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

ul.Sidorska 95/97, 21-500 Biała Podlaska
woj.lubelskie
tel. (83) 344 99 00
fax. (83) 344-99-50
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe

Kierunek: Rolnictwo - studia inżynierskie

Opis kierunku

AAzwiń
Specjalności:
Projektowanie Terenów Zielonych
Rolnictwo Ekologiczne

Studia inżynierskie na kierunku Rolnictwo trwają 7 semestrów i stanowią autonomiczną formę wyższych studiów zawodowych. Studia kończą się obroną pracy inżynierskiej i egzaminem dyplomowym. Absolwenci uzyskują tytuł inżyniera. Od kandydatów zamierzających się ubiegać się o przyjęcie na kierunek Rolnictwo oczekuje się dobrego opanowania programu szkoły średniej, z naciskiem na przedmioty przyrodnicze.

Absolwent kierunku rolnictwo jest specjalistą w zakresie technologii produkcji rolniczej, posiada praktyczne przygotowanie do samodzielnego prowadzenie gospodarstwa rolnego, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Jest przygotowany do pracy w administracji rolnej (rządowej i samorządowej), w usługach i doradztwie rolniczym, przedsiębiorstwach zajmujących się skupem i obrotem produktów rolniczych. Absolwent jest przygotowany do podjęcia studiów drugiego stopnia.

Organizacja studiów

Studentów obowiązuje grupa przedmiotów podstawowych, do których należą: chemia, statystyka matematyczna, informatyka, botanika rolnicza, biochemia, agrometeorologia, pracownia komputerowa, gleboznawstwo, fi zjologia roślin, ekologia i ochrona środowiska, genetyka, mikrobiologia, grafi ka inżynierska, ergonomia, bezpieczeństwo
i higiena pracy, ekofi lozofi a, ekonomia, pedagogika z elementami psychologii, technologia informacyjna. Pozostałe grupy przedmiotów to przedmioty kierunkowe i specjalizacyjne, które są różnicowane w zależności
od wymogów programowych specjalności.

Specjalność: PROJEKTOWANIE TERENÓW ZIELONYCH

Plan i program studiów gwarantuje przygotowanie specjalistycznej kadry dla utrzymania rewaloryzacji istniejących terenów zieleni oraz budowy i rozwoju nowych. Niektóre przedmioty, ze względu na charakter interdyscyplinarny, będą realizowane z udziałem specjalistów architektury i urbanistyki. Wybrane przedmioty kierunkowe i specjalistyczne to: projektowanie terenów zielonych, drzewa i krzewy ozdobne, kształtowanie i ochrona krajobrazu, rośliny ozdobne, ekonomia ogrodnictwa, urządzanie terenów zieleni. Grupę przedmiotów do wyboru obejmują: nasiennictwo i szkółkarstwo, zbiorowisko trawiaste, ochrona roślin w terenach zieleni, rośliny rabatowe, dekoracje okolicznościowe terenów utwardzonych, projektowanie zieleni.

Specjalność: ROLNICTWO EKOLOGICZNE

Absolwenci tej specjalności wiedzę z zakresu klasycznej produkcji rolniczej poszerzą o zagadnienia związane z: proekologicznymi technologiami produkcji roślinnej i zwierzęcej, biologicznymi metodami ochrony roślin, ekologicznymi aspektami mechanizacji produkcji roślinnej, oceną jakości i certyfi kacją produktów ekologicznych, a także architekturą terenów zielonych, ekoenergią oraz gospodarką odpadami i ściekami i ochroną przyrody.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
ZASADY REKRUTACJI

Kandydaci ze świadectwem dojrzałości (nowa/stara matura):

Przedmiot zdawany
na egzaminie maturalnym/
dojrzałości
język obcy nowożytny
jeden przedmiot,
z którego kandydat uzyskał
najlepszy wynik


W postępowaniu kwalifikacyjnym zostają uwzględnione wyniki egzaminów z części pisemnej.

Szczegóły przeliczania punktów:
Punkty rekrutacyjne z przedmiotów będą przeliczane w następujący sposób:
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie rozszerzonym wówczas współczynnik wynosi 1 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 1 pkt. rekrutacyjnego);
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym wówczas współczynnik wynosi 0,7 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 0,7 pkt. rekrutacyjnego).

Wynik końcowy oblicza się sumując punkty rekrutacyjne/oceny uzyskane przez kandydata na egzaminie maturalnym/dojrzałości z jednego przedmiotu, z którego kandydat uzyskał najlepszy wynik oraz jednego nowożytnego języka obcego lub za odpowiedni certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego, przynajmniej na poziomie B1.

Szczegóły przeliczania punktów określa Uchwała nr 13/2010 dostępna na stronie BIP uczelni.

O przyjęciu na studia stacjonarne/niestacjonarne decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej ułożonej w oparciu o uzyskaną liczbę punktów, do wyczerpania limitu miejsc.

Ustala się odrębną listę rankingową dla kandydatów na studia stacjonarne i odrębną na studia niestacjonarne.

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
godziny otwarcia instytutów: 7.30-15.30

Instytut Budownictwa
(83) 344-99-64
budownictwo@pswbp.pl

Instytut Neofilologii
(83) 344-99-11
filologia@pswbp.pl

Instytut Informatyki
(83) 344-99-08
informatyka@pswbp.pl

Instytut Turystyki i Rekreacji
(83) 344-99-02
turystyka@pswbp.pl

Instytut Pedagogiki
(83) 344-99-15
pedagogika@pswbp.pl

Instytut Socjologii
(83) 344-99-16
socjologia@pswbp.pl

Instytut Zdrowia
(83) 344-99-18
zdrowie@pswbp.pl

Instytut Ekonomii i Zarządzania
(83) 344-99-05 (kierunek Zarządzanie, Ekonomia)
(83) 344-99-52 (kierunek Finanse i rachunkowość, Bezpieczeństwo narodowe)
zarzadzanie@pswbp.pl, finanse@pswbp.pl, bezpieczenstwo@pswbp.pl

Instytut Rolnictwa
(83) 344-99-81
rolnictwo@pswbp.pl

Studia podyplomowe
(83) 344-99-53
podyplomowe@pswbp.pl