Państwowa Szkoła Wyższa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej

ul.Sidorska 95/97, 21-500 Biała Podlaska
woj.lubelskie
tel. (83) 344 99 00
fax. (83) 344-99-50
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe

Kierunek: Turystyka i rekreacja - studia licencjackie

Opis kierunku

AAzwiń
Studia na kierunku Turystyka i Rekreacja przygotowują absolwentów do pracy we wszystkich podmiotach branży turystycznej, umożliwiając im zdobycie wszechstronnej wiedzy teoretycznej oraz praktycznych umiejętności. Studia realizowane są w systemie dwustopniowym:
I stopień licencjacki, trwający 3 lata (6 semestrów)
II stopień magisterski, trwający 2 lata (4 semestry)
Po ukończeniu studiów pierwszego stopnia absolwenci uzyskują dyplom licencjata w określonej specjalności.

Realizacja programu studiów obejmuje następujące przedmioty:
historia architektury i sztuki, fi zjologia człowieka, psychologia, ekologia i ochrona środowiska, prawo, ekonomia, zarządzanie, podstawy turystyki, podstawy rekreacji, geografi a turystyczna, krajoznawstwo, obsługa ruchu turystycznego, ekonomika turystyki i rekreacji, hotelarstwo, pedagogika czasu wolnego, technologie informacyjne, filozofia, socjologia, etyka, komunikacja interpersonalna, podstawy marketingu, podstawy statystyki, teoria i metodyka rekreacji, wychowanie zdrowotne i promocja zdrowia, zagospodarowanie turystyczne i rekreacyjne, pilotaż i obsługa imprez turystycznych, marketing usług turystycznych i rekreacyjnych, organizacja i zarządzanie w turystyce i rekreacji, informacja w turystyce i rekreacji, turystyczne regiony świata, agroturystyka, turystyka i rekreacja osób niepełnosprawnych, targi turystyczne, dwa języki obce oraz obozy specjalistyczne.

Hotelarstwo - celem specjalności jest:
zapoznanie studentów z istotą i specyfi ką współczesnego hotelarstwa;
przygotowanie wysokiej klasy specjalistów do pracy w podmiotach gospodarczych oraz organizacjach zajmujących się szeroko rozumianym hotelarstwem;
zapoznanie się z technikami pracy zarówno w małych obiektach hotelowych, jak i dużych strukturach sieciowych;
zdobycie umiejętności menedżerskich pozwalających na kreowanie i zarządzanie usługami hotelarskimi, a także umiejętności nawiązywania kontaktów o raz współpracy z kontrahentami i partnerami w tej branży.

Absolwenci specjalności będą mogli podjąć pracę w przedsiębiorstwach świadczących usługi hotelarskie.
Wykaz przedmiotów realizowanych dodatkowo w ramach tej specjalności to:
krajowy i międzynarodowy rynek hotelarski, organizacja i zarządzanie przedsiębiorstwem hotelarskim, marketing usług hotelarskich, praktyki w przedsiębiorstwie hotelowym, podstawy prawne działalności hotelowej, zarządzanie jakością w przedsiębiorstwie hotelowym, zasady żywienia w hotelarstwie, informacja i systemy rezerwacji w hotelarstwie, metody i techniki obsługi klienta.

Turystyka i rekreacja zdrowotna - celem specjalności jest:
przekazanie wiedzy i umiejętności praktycznych niezbędnych do pracy w zakresie wczesnej profi laktyki zdrowotnej i kreacji zdrowia;
przygotowanie studenta do wykorzystania różnych form aktywności turystycznej i rekreacyjnej w upowszechnianiu prozdrowotnego stylu życia.

Wykaz przedmiotów realizowanych dodatkowo w ramach tej specjalności to:
edukacja zdrowotna, bezpieczeństwo w turystyce i rekreacji, turystyka uzdrowiskowa, organizacja turystyki i rekreacji osób niepełnosprawnych, hipoterapia, organizacja i obsługa imprez turystycznorekreacyjnych, wellness, problemy turystyki i rekreacji osób starszych.

Obsługa ruchu turystycznego - celem specjalności jest:
przekazanie wiedzy i umiejętności praktycznych w zakresie organizacji i obsługi ruchu turystycznego na obszarach przygranicznych i trans granicznych;
przygotowanie absolwentów do opracowywania projektów unijnych, nawiązywania kontaktów i współpracy z partnerami zagranicznymi;
wyposażenie absolwentów w wiedzę i umiejętności niezbędne do tworzenia i wdrażania regionalnych produktów turystycznych.
przygotowanie absolwentów do zarządzania, administrowania i kierowania przedsiębiorstwami, instytucjami i organizacjami funkcjonującymi w branży turystycznej;
przekazanie wiedzy i umiejętności, które umożliwią im podjecie pracy w organach administracji rządowej i samorządowej, stowarzyszeniach i organizacjach turystycznych, biurach podróży, ośrodkach wypoczynkowych, ośrodkach sportu i rekreacji itp.

Wykaz przedmiotów realizowanych dodatkowo w ramach tej specjalności to:
podstawy organizacyjno-prawne współpracy regionalnej w Europie, turystyczne regiony europejskie, euroregiony w Polsce i w Europie, charakterystyka geograficzna polskich obszarów przygranicznych, zagospodarowanie turystyczne polskich obszarów przygranicznych, inicjatywy wspólnotowe w rozwoju turystyki transgranicznej, projektowanie i planowanie imprez turystyki transgraniczej, euroregionalne produkty turystyczne, zarządzanie turystyką w euroregionach, marketing w rozwoju turystyki trans granicznej, organizacja i prowadzenie imprez na obszarach przygranicznych, polityka turystyczna państwa, organizacja turystyki, zarządzanie turystyką w regionie, strategia rozwoju turystyki, marketing terytorialny, badanie i analiza rynku turystycznego, zarządzanie fi nansami przedsiębiorstw, fundusze strukturalne, inwestycje w turystyce, controlling.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
ZASADY REKRUTACJI

Kandydaci ze świadectwem maturalnym/dojrzałości (nowa/stara matura):

Przedmiot zdawany
na egzaminie maturalnym/
dojrzałości
język obcy nowożytny
jeden przedmiot,
z którego kandydat uzyskał
najlepszy wynik


W postępowaniu kwalifikacyjnym zostają uwzględnione wyniki egzaminów z części pisemnej.

Szczegóły przeliczania punktów:
Punkty rekrutacyjne z przedmiotów będą przeliczane w następujący sposób:
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie rozszerzonym wówczas współczynnik wynosi 1 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 1 pkt. rekrutacyjnego);
jeżeli przedmiot zdawany był na poziomie podstawowym wówczas współczynnik wynosi 0,7 (1% pkt z egzaminu maturalnego = 0,7 pkt. rekrutacyjnego).

Wynik końcowy oblicza się sumując punkty rekrutacyjne/oceny uzyskane przez kandydata na egzaminie maturalnym/dojrzałości z jednego przedmiotu, z którego kandydat uzyskał najlepszy wynik oraz jednego nowożytnego języka obcego lub za odpowiedni certyfikat potwierdzający znajomość języka obcego, przynajmniej na poziomie B1.

Szczegóły przeliczania punktów określa Uchwała nr 13/2010 dostępna na stronie BIP uczelni.

O przyjęciu na studia stacjonarne/niestacjonarne decyduje miejsce kandydata na liście rankingowej ułożonej w oparciu o uzyskaną liczbę punktów, do wyczerpania limitu miejsc.

Ustala się odrębną listę rankingową dla kandydatów na studia stacjonarne i odrębną na studia niestacjonarne.

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
godziny otwarcia instytutów: 7.30-15.30

Instytut Budownictwa
(83) 344-99-64
budownictwo@pswbp.pl

Instytut Neofilologii
(83) 344-99-11
filologia@pswbp.pl

Instytut Informatyki
(83) 344-99-08
informatyka@pswbp.pl

Instytut Turystyki i Rekreacji
(83) 344-99-02
turystyka@pswbp.pl

Instytut Pedagogiki
(83) 344-99-15
pedagogika@pswbp.pl

Instytut Socjologii
(83) 344-99-16
socjologia@pswbp.pl

Instytut Zdrowia
(83) 344-99-18
zdrowie@pswbp.pl

Instytut Ekonomii i Zarządzania
(83) 344-99-05 (kierunek Zarządzanie, Ekonomia)
(83) 344-99-52 (kierunek Finanse i rachunkowość, Bezpieczeństwo narodowe)
zarzadzanie@pswbp.pl, finanse@pswbp.pl, bezpieczenstwo@pswbp.pl

Instytut Rolnictwa
(83) 344-99-81
rolnictwo@pswbp.pl

Studia podyplomowe
(83) 344-99-53
podyplomowe@pswbp.pl