Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Raciborzu

ul.Słowackiego 55, 47-400 Racibórz
woj.śląskie
tel. (32) 415-50-20
fax. (32) 415-50-20

Kierunek: Socjologia - studia licencjackie

Opis kierunku

AAzwiń
Socjologia
Informacje ogólne

Instytut Studiów Społecznych został powołany 02 października 2003 r. (Uchwała Senatu Uczelni nr 10/2003). Instytut prowadzi kształcenie na studiach I stopnia w trybie stacjonarnym i niestacjonarnym, na kierunku Socjologia ze specjalnościami:

- zarządzanie zasobami ludzkimi
- kierowanie i przywództwo w jednostkach administracji publicznej
- media i komunikacja społeczna
- zarządzanie finansami w organizacji
- pracownik administracji samorządowej


Sylwetka absolwenta

Celem specjalności kierowanie i przewództwo w jednostkach administracji publicznej jest przygotowanie i wyposażenie studenta w kompetencje pozwalające mu na zatrudnienie w jednostkach administracji samorządowej. Absolwent studiów licencjackich na kierunku socjologia ze specjalnością kierowanie i przywództwo w samorządzie terytorialnym, powinien posiadać:

klasyczną i współczesną wiedzę socjologiczną, a także wiedzę dotyczącą funkcjonowania samorządu terytorialnego, niezbędną do wykonywania przyszłego zawodu.
umiejętność wykorzystania teorii opisujących idee samorządności po reformie administracyjnej w naszym kraju oraz zdolność poddawania analizie występujących konkretnych przypadków dezintegracji w społecznościach lokalnych.
Praktyczne metody skupiania się samorządu lokalnego wobec zagadnień i wyzwań rozwojowych i cywilizacyjnych, postaw kreatora i lidera, sprawnego zarządzania zasobami ludzkimi i rozwiązywania sytuacji konfliktowych, mediacji, motywacji w zarządzaniu personelem.
Umiejętność posługiwania się w swoich działaniach planowaniem i zarządzaniem strategicznym, interpretowania przepisów prawnych, umiejętności analizy ekonomicznej i zarządzania finansami przedsiębiorstw i instytucji samorządowych
Kwalifikacje studenta są zatem ukierunkowane na wykazanie się składnikami profesjonalizacji:

pierwsze wynikają z opanowania podstaw teoretycznych dotyczących funkcjonowania instytucji samorządu lokalnego,
drugie natomiast, reprezentowane są przez kompetencje instrumentalno techniczne, charakterystyczne dla zawodów nastawionych na wsparcie, kierowanie i przywództwo w samorządzie terytorialnym.


Absolwent po ukończeniu studiów, może być zatrudniony w administracji publicznej, jednostkach samorządowych urzędów gmin, starostw, instytucji kultury, pomocy społecznej, organizacjach III sektora. Samo kierowanie i przywództwo rozumie się jako świadome zachęcanie, wspomaganie, stymulowanie jednostek i grup do kreowania działań na rzecz społeczności lokalnych, podejmowania decyzji w organizacji i twórczego rozwiązywania problemów.

Absolwent studiów licencjackich w zakresie socjologii o specjalności zarządzanie zasobami ludzkimi, powinien posiadać:

wiedzę w zakresie nauk społecznych ze szczególnym uwzględnieniem socjologii, a także socjologicznej specjalizacji zarządzanie zasobami ludzkimi.
umiejętność analizy konkretnych teorii opisujących społeczny proces komunikowania się i zarządzania personelem oraz zadania służb pracowniczych.
praktyczne metody zarządzania zasobami ludzkimi, motywowania w zarządzaniu, rozwiązywaniem sytuacji konfliktowych w miejscach pracy, mediacji.
umiejętność posługiwania się w swych działaniach: zarządzaniem strategicznym oraz zarządzaniem przez jakość (TQM), metody ocen pracowniczych.
Kwalifikacje absolwenta są zatem ukierunkowane na wykazanie się dwoma składnikami profesjonalizacji:

pierwsze, wynikają z opanowania podstaw teoretycznych procesu diagnozowania rzeczywistości społecznej i grup ludzkich,
drugie natomiast, reprezentowane są przez kompetencje instrumentalno-techniczne charakterystyczne dla zawodów społecznych nastawionych na kierowanie zespołami ludzkimi.
Toteż absolwent, po ukończeniu studiów może być zatrudniony w przedsiębiorstwach państwowych i prywatnych podmiotach gospodarczych, w administracji publicznej, jednostkach samorządowych urzędów gmin, starostw, służb mundurowych.

Absolwent specjalności media i komunikacja społeczna może znaleźć zatrudnienie w szeroko rozumianych środkach masowej komunikacji - prasie, radiu i TV, jak również w przedsiębiorstwach i jednostkach administracji publicznej oraz samorządowej jako rzecznik prasowy lub reprezentant do spraw kontaktów z mediami. Po ukończeniu studiów tej specjalności jest merytorycznie przygotowany do wykonywania pracy w działach marketingu, reklamy oraz zarządzania.



Studia na kierunku socjologia, specjalności :pracownik administracji samorządowej są przeznaczone dla osób planujących karierę zawodową w strukturach administracji samorządowej.

Przedmioty wykładane w ramach kierunku pozwalają studentom poznać zakres tematyki obejmującej elementy prawa samorządowego, postępowania w zakresie wydawania aktów administracyjnych, zagadnień związanych z pomocą społeczną a także wiedzę z zakresu sposobów zatrudniania w jednostkach samorządu terytorialnego.

Program studiów umożliwia studentom zdobycie wiedzy z zakresu wybranych dziedzin nauk społecznych. Pozwala przygotować absolwentów do nowatorskiego rozwiązywania współczesnych problemów administracji samorządu terytorialnego Polski oraz krajów członkowskich UE.

Absolwenci uzyskują kwalifikacje potrzebne do pracy w strukturach administracji samorządowej. Swoją wiedzę mogą wykorzystać także w działaniu organizacji pozarządowych Dzięki uzyskanemu wykształceniu mogą zajmować stanowiska m.in. w urzędach gmin, miast, starostwach powiatowych, urzędach marszałkowskich, ośrodkach pomocy społecznej, zakładach gospodarki komunalnej, samorządowych instytucjach kultury oraz ośrodkach pomocy rodzinie.


Absolwent specjalności zarządzanie finansami w organizacji, poza ogólną wiedzą teoretyczną i praktyczną dotyczącą istoty, prawidłowości i problemów funkcjonowania różnego typu organizacji, potrafi posługiwać się metodami i instrumentami finansowymi wykorzystywanymi w zarządzaniu organizacjami, przy uwzględnieniu systemowych uwarunkowań ich działalności. Nabyte w trakcie studiów umiejętności finansowe dotyczą pozyskiwania i lokowania szeroko pojętego kapitału, przygotowania planu finansowego organizacji, organizacji i zasad prowadzenia rachunkowości, oceny projektów inwestycyjnych oraz oceny rezultatów ekonomicznych funkcjonowania organizacji. Nabyta wiedza i umiejętności są przydatne w jednostkach administracji publicznej, organizacjach gospodarczych, zarówno prywatnych, państwowych oraz w usługach finansowych.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
Kryteria naboru:

Średnia wyników z egzaminu maturalnego


Wymagane dokumenty

Kandydaci, którzy otrzymają decyzję o przyjęciu na studia zobowiązani są do dostarczenia (osobiście, przez inną osobę lub przesyłką poleconą) pełnego kompletu wymaganych dokumentów, tj.:


- własnoręcznie podpisaną deklarację wydrukowaną z systemu SIR,

- własnoręcznie podpisane oświadczenie wydrukowane z systemu SIR (studia stacjonarne),

- podpisaną umowę,

- świadectwo dojrzałości,

- zaświadczenie od lekarza (zgodne z odrębnym komunikatem dotyczącym badań lekarskich),

- kserokopię dowodu osobistego,

- trzy aktualne fotografie (opisane imieniem i nazwiskiem) zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych,

- orzeczenie lekarskie o stopniu niepełnosprawności (dotyczy osób niepełnosprawnych).


INSTYTUT STUDIÓW SPOŁECZNYCH
47-400 Racibórz, ul. Słowackiego 55,
tel. (32) 415-50-20 w. 166,
e-mail: iss@pwsz.raciborz.edu.pl

kryteria przyjęć: konkurs świadectw.

Terminy rekrutacyjne

AAzwiń

Rekrutacja internetowa: http://rekrutacja.pwsz.raciborz.edu.pl/

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
Studia DYPLOMOWE:

Biuro Rekrutacyjne

Osoba prowadząca
Elżbieta Pidek

Telefon
tel. bezpośrednio +48 32 418-23-18
tel. przez centralę +48 32 415-50-20 wew. 175

Fax +48 32 415-50-20 wew. 169
E-mail rekrutacja@pwsz.raciborz.edu.pl

PUNKT REKRUTACJI czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8°° do 15°°

Adres
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
47- 400 Racibórz
ul. Słowackiego 55

Lokalizacja
Głowny Budynek PWSZ
Parter pokój 117


Studia PODYPLOMOWE:

Biuro Rekrutacyjne

Osoba prowadząca
Zuzanna Mika

Telefon
tel. przez centralę +48 32 415-50-20 wew. 146

Fax +48 32 415-50-20 wew. 169
E-mail zuzanna.mika@pwsz.raciborz.edu.pl lub ise@pwsz.raciborz.edu.pl

PUNKT REKRUTACJI czynny od poniedziałku do piątku od godz. 8°° do 15°°

Adres
Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa
47- 400 Racibórz
ul. Słowackiego 55

Lokalizacja
Głowny Budynek PWSZ
I piętro pokój 231