Uniwersytet Zielonogórski

ul.Licealna 9, 65-417 Zielona Góra
woj.lubuskie
tel. 68 328-32-70
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe
System studiów
studia podyplomowe - niestacjonarne, - stacjonarne, - przez internet

Kierunek: Elektrotechnika - studia inżynierskie

Wydział: Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki

Opis kierunku

AAzwiń
To 3,5- letnie studia, prowadzące do tytułu zawodowego inżyniera.

Elek­trotech­nika jest dziedz­iną nauki i tech­niki związaną z elek­trycznoś­cią. Zaj­muje się teorią oraz zas­tosowaniem zjawisk fizy­cznych z dziedziny elek­tryczności i mag­ne­tyzmu w różnych gałęzi­ach gospo­darki. Obe­j­muje zagad­nienia doty­czące energii elek­trycznej: wyt­warzanie, przesyłanie i użytkowanie; tech­nik pomi­arowych wielkości fizy­cznych oraz zagad­nienia związane z przetwarzaniem i anal­izą syg­nałów elek­trycznych.

Kierunek studiów elek­trotech­nika jest właś­ciwy dla osób zain­tere­sowanych przed­mio­tami ścisłymi i tech­niką. Służy zdoby­wa­niu wiedzy mery­to­rycznej i umiejęt­ności prak­ty­cznych związanych z pro­jek­towaniem, budową i eksploat­acją różnego rodzaju urządzeń i sys­temów elek­trycznych wyko­rzysty­wanych w różnych gałęzi­ach prze­mysłu i usług: pro­duk­cyjnych, zabez­piecza­ją­cych, łączeniowych, pomi­arowych i steru­ją­cych. Stu­denci elek­trotech­niki uczą się kom­put­erowo wspo­ma­ganego pro­jek­towa­nia sieci i insta­lacji elek­trycznych, ochrony i zabez­piecza­nia oraz eksploat­acji urządzeń elek­trycznych. Poz­nają najnowsze tech­nolo­gie i urządzenia z zakresu użytkowa­nia energii elek­trycznej, pro­jek­towa­nia tzw. inteligent­nych budynków, tech­niki mikro­pro­ce­sorowej, pro­jek­towa­nia układów pomi­arowych oraz sys­temów diag­nos­ty­cznych i mon­i­torowa­nia, obsługi i pro­gramowa­nia układów steru­ją­cych. Celem ksz­tałce­nia na kierunku elek­trotech­nika jest przy­go­towanie spec­jal­istów posi­ada­ją­cych wiedzę, umiejęt­ności prak­ty­czne i kom­pe­tencje społeczne niezbędne do pod­ję­cia pracy w wielu dziedz­i­nach gospo­darki pow­iązanych z elek­trycznoś­cią lub prowadzenia włas­nej dzi­ałal­ności gospo­dar­czej w tym obszarze.

Dlaczego warto studiować:

To kierunek studiów w dziedzinie niezbęd­nej do funkcjonowa­nia wielu gałęzi prze­mysłu i usług z per­spek­tywą atrak­cyjnej i dobrze płat­nej pracy – cią­gle jest duży popyt na absol­wen­tów tego kierunku.

Możli­wość zdoby­cia wszech­stron­nego wyk­sz­tałce­nia w bardzo ważnej, cią­gle rozwi­ja­jącej się dziedzinie z przy­go­towaniem do kreaty­wnego myśle­nia i dzi­ała­nia, pode­j­mowa­nia i real­iza­cji samodziel­nych zadań inżynier­s­kich oraz naukowo-badawczych, jak również twór­czej pracy zespołowej.

Absol­wenci kierunku elek­trotech­nika stanowią poszuki­waną kadrę tech­niczną (w kraju i za granicą) dla dużych zakładów prze­mysłowych, mniejszych przed­siębiorstw i firm, w których wyko­rzysty­wane są różnorodne urządzenia elek­tryczne, elek­tron­iczne oraz komputerowe.

Stu­denci odby­wają blisko 700 godzin zajęć prak­ty­cznych w doskonale wyposażonych lab­o­ra­to­ri­ach spec­jal­isty­cznych real­i­zowanych przez kadrę posi­ada­jącą doświad­cze­nie praktyczne.

Stu­denci kierunku elek­trotech­nika na UZ mają unikalną w skali kraju możli­wość stu­diowa­nia na Zin­te­growanych Stu­di­ach Zagranicznych Tech­nis­che Hochschule Mit­tel­hessen (Niemcy) i Uni­w­er­sytetu Zielonogórskiego i otrzy­ma­nia dyplomów ukończenia obu uczelni.

Ukończe­nie studiów inżynier­s­kich na kierunku elek­trotech­nika umożli­wia ubie­ganie się o uprawnienia budowlane w spec­jal­ności insta­la­cyjnej w zakre­sie sieci, insta­lacji i urządzeń elek­trycznych i elektroenergetycznych.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
Do 15 września 2019 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim trwa drugi nabór na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Zasady rekrutacji są identyczne, jak w pierwszym naborze: obowiązuje rejestracja elektroniczna i ranking świadectw. Jedynie na kierunkach: architektura, architektura wnętrz, arteterapia, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, grafika, jazz i muzyka estradowa, malarstwo i sztuki wizualne odbędą się przeglądy prac własnych, rozmowy kwalifikacyjne albo sprawdziany.

Jednocześnie przypominamy, że trwa rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia oraz na studia niestacjonarne I i II stopnia.

http://rekrutacja.uz.zgora.pl/kierunek/elektrotechnika/

Limit miejsc na studiach stacjonarnych wynosi 75, a na studiach niestacjonarnych 60.

Terminy rekrutacyjne

AAzwiń
Kalendarz drugiej rekrutacji na Uniwersytecie Zielonogórskim:

• początek rejestracji internetowej – 1 sierpnia 2019 r.;
• zakończenie rejestracji internetowej i ostateczny termin wnoszenia opłat rekrutacyjnych – 15 września br.;
• przegląd prac własnych, rozmowy kwalifikacyjne, sprawdziany – 17 września br.;
• ogłoszenie list rankingowych osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia – 18 września br.;
• przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia – 19 – 21 września br.;
• ogłoszenie list osób wpisanych na listę studentów (przyjętych na studia) i nieprzyjętych na studia – do 25 września br.;

Opłaty

AAzwiń
Opłata za semestr nauki na studiach niestacjonarnych wynosi 2 000 zł.

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
ul. prof. Z. Szafrana 2
65 - 516 Zielona Góra

sekretariat@wiea.uz.zgora.pl

www.wiea.uz.zgora.pl