Uniwersytet Zielonogórski

ul.Licealna 9, 65-417 Zielona Góra
woj.lubuskie
tel. 68 328-32-70
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe
System studiów
studia podyplomowe - niestacjonarne, - stacjonarne, - przez internet

Kierunek: Automatyka i robotyka - studia magisterskie

Wydział: Wydział Informatyki, Elektrotechniki i Automatyki

Opis kierunku

AAzwiń
Są to 1,5-roczne studia, prowadzące do tytułu zawodowego magistra inżyniera.

Automatyka i robo­t­yka to jedne z najchęt­niej wybier­anych studiów tech­nicznych w Polsce. Nie ma w tym niczego dzi­wnego biorąc pod uwagę, że ten kierunek stanowi obec­nie jedną z najbardziej per­spek­ty­wicznych dziedzin inżynier­s­kich na świecie. Wynika to z gwał­townie ros­nącego zapotrze­bowa­nia prze­mysłu na dobrych spec­jal­istów potrafią­cych nie tylko pro­jek­tować, uruchamiać i eksploa­tować nowoczesne sys­temy automatyki, ale również radzą­cych sobie z insta­lacją i obsługą zau­tomaty­zowanych stanowisk pro­duk­cyjnych, a w szczegól­ności stanowisk wyposażonych w roboty prze­mysłowe. W ostat­nich lat­ach ten trend jest doskonale widoczny także i w Polsce, gdzie nowoczesne firmy ofer­ują możli­wość bardzo ciekawej pracy i atrak­cyjnej kari­ery inżynierom pro­jek­tu­ją­cym i nad­zoru­ją­cym zau­tomaty­zowane sys­temy wyt­warza­nia i mon­tażu, a także mon­i­torowa­nia pro­cesów tech­no­log­icznych i sys­temów wytwór­czych. Stu­dia ofer­ują możli­wość spełnienia się kandydatom zain­tere­sowanym kon­struowaniem nowoczes­nych maszyn i urządzeń oraz wyko­rzys­taniem sys­temów kom­put­erowych w sterowa­niu pro­dukcją, również w opar­ciu o nowoczesną wiedzę z zakresu sztucznej inteligencji. Uni­w­er­salne przy­go­towanie absol­wen­tów kierunku, obe­j­mu­jące automatykę, robo­t­ykę i infor­matykę, stanowi wielki atut na rynku pracy.

Dlaczego warto studiować:

Nowoczesny kierunek studiów związany z automatyza­cją i robo­t­yza­cją pro­cesów tech­no­log­icznych, z per­spek­tywą atrak­cyjnej i dobrze płat­nej pracy.
Stu­dia o sil­nym nastaw­ie­niu na prak­tykę, o czym świad­czą m.in. nagrody zdoby­wane w konkur­sach firm Siemens i Astor na najlep­szą pracę dyplo­mową oraz wysokie miejsca drużyn stu­den­tów w zawodach KrakRo­bot, sku­pi­a­ją­cych się na sterowa­niu rob­o­t­ami mobil­nymi w opar­ciu o metody sztucznej inteligencji.
Dostęp do najnowocześniejszych tech­nologii we współpracy z wiodą­cymi fir­mami w branży (m.in. unika­towe Lab­o­ra­to­rium Sterown­ików Log­icznych Nowej Gen­er­acji pod patronatem firmy Siemens oraz Lab­o­ra­to­rium Robo­t­yki z nowoczes­nymi rob­o­t­ami prze­mysłowymi firm Fanuc, Kawasaki i Kuka).
Bliska współpraca z między­nar­o­dowymi lid­erami branży automatyki (możli­wość ukończenia jedynej w Polsce Akademii Automatyki Siemens oraz akademii firm Mazel i Astor, potwierd­zonej ofic­jal­nymi certyfikatami).
Możli­wość roz­woju w środowisku między­nar­o­dowym poprzez wyjazdy na zagraniczne uczel­nie tech­niczne w ramach pro­gramu wymi­any stu­den­tów Eras­mus+ (Wielka Bry­ta­nia, Niemcy, Francja, Hisz­pa­nia, Por­tu­galia, Czechy, Esto­nia i Litwa) oraz możli­wość uzyska­nia pod­wójnego dyplomu na niemieck­iej Tech­nis­che Hochschule Mit­tel­hessen, co jest unika­towe w skali Polski.
Zaję­cia prowad­zone przez doświad­c­zonych i kom­pe­tent­nych wykład­ow­ców, mocno zaan­gażowanych we współpracę między­nar­o­dową, z bogatym doświad­cze­niem we współpracy z zagranicznymi ośrod­kami naukowymi i najważniejszymi fir­mami z branży.

Absolwenci studiów drugiego stopnia mają możliwość dalszego kształcenia w Szkole Doktorskiej Nauk Ścisłych i Technicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
Uprawnione do podjęcia studiów drugiego stopnia są osoby, które mają tytuł zawodowy inżyniera, magistra inżyniera lub równorzędny.

Kandydat ubiegający się o przyjęcie na kierunek automatyka i robotyka, powinien posiadać kompetencje niezbędne do podjęcia kształcenia na studiach drugiego stopnia na tym kierunku studiów, w szczególności:

- potrafi dokonać analizy i przetwarzania sygnałów oraz analizy systemów dynamicznych w dziedzinie czasu i częstotliwości, wykorzystując odpowiednie narzędzia sprzętowe i programowe,
- potrafi zbadać podstawowe właściwości obiektu sterowania, a w szczególności umie sprawdzić stabilność, sterowalność i obserwowalność systemów liniowych,
- potrafi stosować oprogramowanie wspomagające, np. Matlab Control System Toolbox oraz Simulink, w zadaniach projektowania układów sterowania.


Limit miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych wynosi po 45.

Terminy rekrutacyjne

AAzwiń
Rejestracja na studia rozpoczyna się 1 lutego 2020 roku. Rok akademicki dla studiów drugiego stopnia rozpoczyna się od semestru letniego 2019/2020.

Opłaty

AAzwiń
Opłata za 1 semestr studiów niestacjonarnych wynosi 2 200 zł.

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
ul. prof. Z. Szafrana 2
65 - 516 Zielona Góra

sekretariat@wiea.uz.zgora.pl

www.wiea.uz.zgora.pl