Kierunek: Filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo

Są to 3-letnie, kończące się uzyskaniem tytułu zawodowego licencjata.

Studia na kierunku filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo, stanowiącym składową zintegrowanych studiów polonistycznych, umożliwiają połączenie podstaw erudycji polonistycznej z kompetencjami technicznymi, co pozwala sprawnie funkcjonować w społeczeństwie informacyjnym.

W programie uwzględniono przedmioty, które kształtują i rozwijają umiejętności w zakresie edytorstwa naukowego i użytkowego (informacyjnego, reklamowego itp.), zapewniając możliwość uzyskania narzędzi potrzebnych do samodzielnej lub zespołowej pracy w zakresie składu komputerowego, projektowania stron internetowych, ich administrowania, digitalizacji bądź organizacji udostępnianych w cyberprzestrzeni danych archiwalnych (np. w obszarze bibliotek cyfrowych). Absolwent filologicznej obsługi internetu i e-edytorstwa ma zatem opanowaną sztukę wykorzystywania rozmaitych instrumentów oferowanych przez dostępne aplikacje komputerowe. Zasadnicza część studiów daje ponadto wgląd w elementarne zasady wydawnicze oraz pozwala poznać najważniejsze prawidła rządzące stosowaniem poprawnej, komunikatywnej polszczyzny. Kurs odpowiednio profilowanej historii literatury polskiej i dziejów języka (w perspektywie edytorskiej) poszerza zarówno wiedzę o przeszłości rodzimej twórczości pisanej, jak i jej najnowszych fenomenach. Ukazuje także fundamentalne reguły rekonstrukcji tekstów (drukowanych i rękopiśmiennych), zasady ich objaśniania, komentowania oraz korekty. Absolwent filologicznej obsługi internetu i e-edytorstwa jest przygotowany zarówno do pracy w redakcji tradycyjnej (ogłaszającej materiały w formie papierowej), jak i w zespole tworzącym i obsługującym portale internetowe i serwisy WWW.

Absolwent kierunku filologiczna obsługa internetu i e-edytorstwo uzyskuje dyplom licencjata. Jest przygotowany do podjęcia m.in. polonistycznych studiów drugiego stopnia. Ponadto zna język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy.

Szczegółowe zasady rekrutacji znajdują się na stronie: http://rekrutacja.uz.zgora.pl/kierunek/filologiczna-obsluga-internetu-i-e-edytorstwo/

Limit miejsc na tym kierunku wynosi 30.