Uniwersytet Zielonogórski

ul.Licealna 9, 65-417 Zielona Góra
woj.lubuskie
tel. 68 328-32-70
  • Stacjonarne
  • Niestacjonarne
  • Podyplomowe
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia I stopnia
studia II stopnia
studia jednolite
studia zaoczne - studia zaoczne, studia wieczorowe - studia wieczorowe, studia zaoczne i studia wieczorowe - studia zaoczne i studia wieczorowe
System studiów
studia podyplomowe - niestacjonarne, - stacjonarne, - przez internet

Kierunek: Inżynieria bezpieczeństwa - studia inżynierskie

Wydział: Wydział Mechaniczny

Opis kierunku

AAzwiń
Są to 3,5 - letnie studia, prowadzące do tytułu zawodowego inżyniera.


Absolwent posiada interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk technicznych, w szczególności dotyczącą maszyn i urządzeń, bezpiecznego ich użytkowania, bezpieczeństwa obiektów technicznych, metodologii projektowania, budowy, eksploatacji, zabezpieczania i likwidacji układów funkcjonalnych i układów bezpieczeństwa obiektów technicznych, metod optymalizacji układów bezpieczeństwa obiektów technicznych oraz zapobiegania poważnym awariom przemysłowym. Plan studiów przewiduje specjalistyczne przygotowanie studenta z fizyki, chemii i analizy ryzyka, co daje solidną podstawę do rozumienia i analitycznego opisu zjawisk występujących w przyrodzie i technice.

Absolwent studiów na kierunku inżynieria bezpieczeństwa to inżynier, który posiada umiejętności integralnego stosowania wiedzy technicznej, organizacyjnej, prawnej i społeczno-humanistycznej, niezbędnej do wykonywania wyuczonego zawodu.

Absolwent ma wiedzę o podstawowych procesach technologicznych mających wpływ na środowisko i funkcjonowanie społeczeństwa, korzystania ze swej wiedzy w życiu zawodowym oraz komunikuje się z otoczeniem zewnętrznym i wewnętrznym. Potrafi aktywnie pracować, samodzielnie i grupowo oraz kierować zespołem. Radzi sobie z problematyką prawną i ekonomiczną. Organizuje i prowadzi działania ratownicze oraz profilaktyczne i ograniczające wypadki, awarie i choroby zawodowe. Potrafi przeprowadzać analizy ryzyka procesów pracy, ryzyka zaistnienia poważnych awarii przemysłowych oraz analizy niezawodności maszyn i urządzeń. Potrafi monitorować i modelować potencjalne zagrożenia zdarzeń awaryjnych.

Absolwent inżynierii bezpieczeństwa umie projektować i wdrażać rozwiązania techniczne i organizacyjne minimalizujące skutki oddziaływania procesu pracy na człowieka, monitorować stan i warunki bezpieczeństwa, identyfikować i inwentaryzować zagrożenia oraz określać ich źródła, analizować procesy dokonujące się w społecznościach lokalnych, państwie i przyrodzie oraz badać wpływ relacji: człowiek – układ techniczny – środowisko.

Jest przygotowany do efektywnego stosowania programów komputerowych w pracach prognostycznych, projektowych i w zarządzaniu. Potrafi wykorzystywać podstawowe metody i środki techniczno-programowe komputerowego wspomagania procesów informacyjno – decyzyjnych we wszystkich fazach zarządzania bezpieczeństwem na poziomie: firmy, przedsiębiorstwa, infrastruktury technicznej i zaplecza budowlano-technicznego wraz z zasobami ludzkimi.

Absolwent kierunku inżynieria bezpieczeństwa spełnia nowoczesne wymagania zawodowe, które predysponują go do wykonywania funkcji kierowniczych wszędzie tam, gdzie zachodzi potrzeba prowadzenia technicznych prac projektowych, nadzorczych, kontrolnych czy doradczych lub administracyjnych, w różnych gałęziach gospodarki lub różnych szczeblach administracji, z zakresu zarządzania bezpieczeństwem.

Absolwent tego kierunku jest przygotowany do stosowania nowych dyrektyw, zasad i procedur bezpieczeństwa obowiązujących w Polsce i wynikających z dostosowania tego obszaru problemowego do wymagań Unii Europejskiej i standardów światowych. Absolwent powinien znać język obcy na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz umieć posługiwać się językiem specjalistycznym z zakresu nauk technicznych.

Zasady rekrutacji

AAzwiń
Do 15 września 2019 r. na Uniwersytecie Zielonogórskim trwa drugi nabór na studia stacjonarne pierwszego stopnia i jednolite studia magisterskie. Zasady rekrutacji są identyczne, jak w pierwszym naborze: obowiązuje rejestracja elektroniczna i ranking świadectw. Jedynie na kierunkach: architektura, architektura wnętrz, arteterapia, edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej, grafika, jazz i muzyka estradowa, malarstwo i sztuki wizualne odbędą się przeglądy prac własnych, rozmowy kwalifikacyjne albo sprawdziany.

Jednocześnie przypominamy, że trwa rekrutacja na studia stacjonarne II stopnia oraz na studia niestacjonarne I i II stopnia.


Szczegółowe zasady rekrutacji znajdują się na stronie: http://rekrutacja.uz.zgora.pl/kierunek/inzynieria-bezpieczenstwa/

Limit miejsc na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych wynosi po 60 miejsc.

Terminy rekrutacyjne

AAzwiń
Kalendarz drugiej rekrutacji na Uniwersytecie Zielonogórskim:

• początek rejestracji internetowej – 1 sierpnia 2019 r.;
• zakończenie rejestracji internetowej i ostateczny termin wnoszenia opłat rekrutacyjnych – 15 września br.;
• przegląd prac własnych, rozmowy kwalifikacyjne, sprawdziany – 17 września br.;
• ogłoszenie list rankingowych osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia – 18 września br.;
• przyjmowanie dokumentów od osób zakwalifikowanych do przyjęcia na studia – 19 – 21 września br.;
• ogłoszenie list osób wpisanych na listę studentów (przyjętych na studia) i nieprzyjętych na studia – do 25 września br.;

Opłaty

AAzwiń
W przypadku studiów niestacjonarnych opłata za jeden semestr wynosi 2 000 zł.

Dziekanat/sekretariat

AAzwiń
ul. prof. Z. Szafrana 4
65 - 516 Zielona Góra

sekretariat@wm.uz.zgora.pl

www.wm.uz.zgora.pl