Kierunki studiów

kierunki studiów

Jaki kierunek wybrać?

Decyzja dotycząca wyboru kierunku studiów, jaką musi podjąć przyszły student, nie jest na pewno sprawą prostą. Kierunków studiów jest tak wiele, a doba dla większości z nas trwa przecież stanowczo zbyt krótko! Tyle ważnych pytań pojawia się w głowie kiedy przyszły student ma zadecydować, jaki kierunek studiów może przynieść mu najwięcej korzyści. Czy postawić głównie na rozwijanie swojej pasji dotyczącej danej dziedziny nauki, czy też może bardziej skupić się na tym jak wielkie korzyści finansowe oraz jak wielkie perspektywy pracy wiążą się z danym kierunkiem studiów? A może tak idealnie się składa, że studia, które w danym momencie Ciebie najbardziej interesują, są przy okazji także zaliczane do tych najbardziej prestiżowych, najlepiej płatnych oraz przynoszących największe perspektywy pracy? Wielu przyszłych studentów na pewno właśnie na to liczy!

Aktualne trendy

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego regularnie sprawdza jakie kierunki studiów cieszą się największą popularnością wśród przyszłych studentów. Kryminologia to całkiem nowa i dość interesująca dla studentów dziedzina nauki jaka w tym roku pojawiła się na Uniwersytecie Gdańskim. Rekrutacja na rok 2013/2014 przyniosła na owym kierunku rekord tegorocznej rekrutacji na wyższe uczelnie - czyli aż 44 osoby na jedno miejsce! Kolejne kierunki postrzegane przez przyszłych żaków jako te równie rozwojowe i pasjonujące to na pewno: Informatyka, Zarządzanie, Prawo, Budownictwo, Pedagogika, Psychologia, Ekonomia, Inżynieria środowiska, Zarządzanie i inżynieria produkcji, Finanse i rachunkowość, Medycyna i kierunki lekarskie, filologia angielska, germańska, norweska i szwedzka, czy też Mechanika i budowa maszyn. Tak te kierunki na pewno cieszą się największą popularnością. A czy kierunki te są tak bardzo oblegane, gdyż przyszły absolwent wie, że na brak pracy po nich nie będzie mógł narzekać? Na pewno tak! Sprawdzając wszelakie oferty, dostępne na aktualnym rynku pracy, możemy potwierdzić, że rzeczywiście po ukończeniu tych najbardziej popularnych kierunków studiów jest naprawdę sporo! Obserwując aktualny rynek pracy, w dobie, niemal całkowitej komputeryzacji i rozwoju technicznego, szczególnie rzuca się w oczy ogromne zapotrzebowanie na absolwentów kierunków matematyczno-informatycznych. Co chwila można także zauważyć niemało ofert pracy dla tłumaczy języka angielskiego, czy też dla absolwentów kierunków biznesowych.

Źródło informacji

Zanim student zdecyduje jaki kierunek chce wybrać warto, aby przyjrzał on się dokładnej jego charakterystyce. Jest to przecież jedna z ważniejszych decyzji w życiu, a także często i pierwszy krok w dorosłość wielu ludzi. Warto na przykład zaczerpnąć opinii, czy też rady byłych, lub też aktualnych studentów danego kierunku. Czy oby na pewno dobrze wybraliśmy? Czy to na pewno jest ten kierunek, z którym wiążemy swoje przyszłe nadzieje? W serwisie uczelnie.edu.pl można w łatwy sposób znaleźć odpowiedni kierunek studiów, zapoznać się z jego charakterystyką, czy też perspektywami pracy.

Ważna decyzja ...

Jakikolwiek kierunek studiów wybierzemy pamiętajmy, że musi to być decyzja podjęta z wielką rozwagą, dojrzałością i jeszcze większą odpowiedzialnością! Trzymamy za Ciebie kciuki i wierzymy, że nie zmarnujesz tak wielkiej szansy jaka się przed Tobą rysuje!

Poniżej przedstawiamy alfabetyczną listę dostępnych kierunków studiów, wraz z ich charakterystyką oraz listą uczelni, na których możesz je studiować.

Życzymy trafnych wyborów!