Załóżmy, że bardzo dużo pracujesz. Jesteś osobą ambitną, więc oprócz pracy chciałbyś jednocześnie także studiować. Niestety nie masz zbytnio czasu, aby uczęszczać regularnie na zajęcia. W tym samym czasie w którym odbywają się zajęcia musisz być w pracy… Jak w takim razie rozwiązać tę sytuację? Na szczęście mamy przecież już nowoczesne czasy, gdzie można również studiować przez Internet! Przyjrzyjmy się bliżej jak mogą wyglądać takie studia on-line. I czy w ogóle warto studiować „wirtualnie”?
ORGANIZACJA STUDIÓW ON-LINE
Organizacja studiów w systemie eksternistycznym czyli tak zwane „Distance Learning” lub też „e-learning” to zazwyczaj studia I i II stopnia, albo też (w zależności od danego kierunku) studia o charakterze jednolitym. Trwają one tyle samo co standardowe studia na uczelni czyli zazwyczaj 5 lat (3 lata tytuł licencjata + 2 lata tytuł magistra). Dostępne są także studia podyplomowe on-line. Pod koniec studiów student otrzymuje tradycyjny dyplom ukończenia studiów niestacjonarnych.
JAKIE KORZYŚCI MOGĄ NAM PRZYNIEŚĆ STUDIA PRZEZ INTERNET?
Oto argumenty, które mogą nas przekonać, że studia on-line to naprawdę interesująca możliwość:
- Oszczędzasz sporo czasu, gdyż nie musisz chodzić lub dojeżdżać na zajęcia. Zajęcia przez Internet to zazwyczaj 60% ogółu zajęć, student musi się pojawić zazwyczaj maksymalnie na jeden zjazd w miesiącu.
- Można studiować będąc poza granicami kraju. Niektórzy studenci - na przykład Ci mieszkający za granicą, mogą mieć przyznaną Indywidualną Organizację Studiów i przyjeżdżać na zajęcia tylko kilka razy do roku. Na koniec semestru odbywa się tradycyjna sesja egzaminacyjna, organizowana w siedzibie uczelni i zdawana oczywiście przed wykładowcami.
- Oszczędzasz pieniądze. Nie musisz wydawać na bilety. Jedyne koszty to wydatki na Internet, prąd, czy też druk materiału z Internetu.
- Istnieje bardzo ciekawy i jeszcze dość nowy model studiowania on-line zwany modelem SPRINT ("SPrINT - Studia Przez Internet"). W modelu tym student ma możliwość samodzielnego dobierania: czasu studiowania, miejsca studiowania, tempa studiowania. Uczelnią proponującą tego typu rozwiązanie jest Politechnika Warszawska. Rozwiązanie według Nas - wręcz idealne! Nie sądzicie?!...
- Poszczególne zajęcia bardzo często można obejrzeć przez Internet. Można odtwarzać je dowolną ilość razy, w dowolnym miejscu i czasie.
- Podniesione standardy nauczania. Student zazwyczaj może komunikować się z nauczycielem przez Internet , a także skorzystać z konsultacji z nim na czacie.
- Studia te mogą rozwinąć w nas samodyscyplinę, motywację, a także determinację oraz umiejętność efektywnego zarządzania swoim czasem. Cechy te są szczególnie przydatne na rynku pracy. Osoba, która skończy studia przez Internet udowadnia, że z pewnością posiada ona cechy, które z pewnością przydadzą się na przykład na stanowiskach kierowniczych.
STUDIA PRZEZ INTERNET – DROBNE MANKAMENTY.
Niestety musimy być szczerzy. Mówiąc o zaletach studiów on-line, musimy wspomnieć tutaj także o drobnych wadach „wirtualnych” studiów. Nie jest na pewno ich wiele, aczkolwiek na pewno trzeba tutaj rozpatrzeć wszystkie „za” i przeciw”. A więc o to i one:
- Studia on-line nie są dostępne na wszystkich uczelniach. Nie wszystkie uczelnie są w pełni otwarte na tego typu rozwiązanie.
- Studia przez Internet zawsze są płatne.
KOSZT STUDIÓW ON-LINE
Dobrze dużo już wiemy zastanówmy się teraz zatem, ile będzie nas kosztowało takie , chciałoby się powiedzieć „szaleństwo”- czyli nauka na uczelni wyższej poprzez Internet?
Wysokość czesnego na studiach on-line zależy oczywiście od uczelni oraz od kierunku jaki chcemy studiować. Opłaty wahają się między 1400 zł za semestr do nawet 5 tysięcy zł.